ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը
ՀՀ սահմանադրական դատարանն այսօր՝ մայիսի 19-ին, մի քանի որոշումներ է ընդունել։
«2018 թվականի հունիսի 18-ին մոսկվայում ստորագրված «հայաստանի հանրապետության՝ «կապիտալի ազատ տեղաշարժի ապահովման համար ֆինանսական շուկաներում պայմանների ստեղծման նպատակով ֆինանսական ոլորտում տեղեկությունների, այդ թվում՝ գաղտնի, փոխանակման մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի համաձայնագրին միանալու մասին» արձանագրությունում ամրագրված պարտավորությունների` սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ստորագրված՝ «եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների աշխատողների կենսաթոշակային ապահովության մասին» համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների` հայաստանի հանրապետության սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
Հայաստանի հանրապետության ու վերակառուցման եվ զարգացման եվրոպական բանկի միջեվ 2020 թվականի փետրվարի 7-ին ստորագրված «մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագիր» վարկային համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների` սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
2019 թվականի նոյեմբերի 18-ին երեվանում ստորագրված «հայաստանի հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի եվ վրաստանի ֆինանսների նախարարության միջեվ տրանսպորտային միջոցների եվ ապրանքների միջազգային տեղափոխման վերաբերյալ նախնական էլեկտրոնային տվյալների փոխանակման մասին» արձանագրությունում ամրագրված պարտավորությունների` սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
2019 թվականի հոկտեմբերի 28-ին երեվանում ստորագրված «հայաստանի հանրապետության կառավարության եվ բուլղարիայի հանրապետության կառավարության միջեվ «հայաստանի հանրապետության եվ եվրոպական միության միջեվ՝ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիա) մասին» համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունում ամրագրված պարտավորությունների՝ սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
2019 թվականի հոկտեմբերի 21-ին ստորագրված «հայաստանի հանրապետության կառավարության եվ չեխիայի հանրապետության կառավարության միջեվ «հայաստանի հանրապետության եվ եվրոպական միության միջեվ՝ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունում ամրագրված պարտավորությունների` սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով
2019 թվականի հոկտեմբերի 28-ին ստորագրված «հայաստանի հանրապետության կառավարության եվ բուլղարիայի հանրապետության կառավարության միջեվ միջազգային ավտոմոբիլային ուղեվորափոխադրումների եվ բեռնափոխադրումների մասին» համաձայնագրում ամրագրված պարտավորությունների` սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով»։