2019-ին գնաճը 0.7 տոկոս է կազմել. ՀՀ փոխվարչապետ
2019 թվականին Հայաստանի տնտեսությունը շարունակել է զարգանալ ավելի արագ, քան 2018-ին, եւ 7.6 տոկոս տնտեսական աճ էր գրանցվել: Այս մասին հունիսի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի համատեղ նիստին 2019 թվականի պետական ​​բյուջեի կատարման մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ ասացՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան:
Ընդ որում, ըստ նրա, նույն ժամանակահատվածում համաշխարհային տնտեսությունն աճել է 2.9 տոկոսով, իսկ ԵՄ-ում եւ ԵՏՄ-ում միջին աճը համապատասխանաբար եղել է 1.4 եւ 1.6 տոկոս: «Միեւնույն ժամանակ, 12-ամսյա գնաճը 2019 թվականին 0.7 տոկոս է կազմել, իսկ միջին գնաճը` 1,4 տոկոս»,- հայտնել է Գրիգորյանը՝ նշելով, որ պետական ​​բյուջեի կապիտալ ծախսերը գերազանցել են պետական ​​բյուջեի դեֆիցիտի գումարը: Միեւնույն ժամանակ, փոխվարչապետը շեշտեց, որ անցած տարվա սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանը հաջողությամբ 500 մլն դոլարի չափով 4.2 տոկոս եկամտաբերությամբ արտարժույթով պարտատոմսեր է տեղաբաշխել կապիտալի միջազգային շուկայում: