ԱՀԿ-ն կանխատեսում է արել, թե երբ կավարտվի կորոնավիրուսի համավարակը
Կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարել կհաջողվի երկու տարուց էլ պակաս ժամանակում, կարծում է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն, դոկտոր Թեդրոս Գաբրեեսուսը: ԱՀԿ ղեկավարն այդ մասին հայտարարել է Ժնեւում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, հայտնում է RG-ն: Նա SARS-CoV-2-ի ներկա համավարակը համեմատել է «իսպանկա»-ի համավարակի հետ, երբ 1918 թվականից մինչեւ 1920 թվականը, տարբեր գնահատականների համաձայն, գրիպի նոր տեսակից 50-100 միլիոն մարդ էր մահացել: «Մենք ունենք խոցելիություններ, որոնք կապված են գլոբալիզացիայի, մարդկային կապերի ավելի մեծ ինտենսիվության հետ, բայց կան նաեւ առավելություններ՝ լավագույն տեխնոլոգիաները: Հետեւաբար, մենք հուսով ենք, որ այժմյան համավարակի վերջը կդրվի երկու տարուց էլ պակաս ժամանակահատվածում»,- կարծում է ԱՀԿ ղեկավարը: ԱՀԿ-ում հույսեր են կապում պաշտպանության հասանելի միջոցների (սոցիալական հեռավորության, դիմակների) օգտագործման եւ նորի՝ պատվաստանյութերի առաջացման հետ: