Աշխատավարձը չվճարելու համար գործատուն կտուգանվի
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 169․8-րդ հոդվածը սահմանում է, որ գործատուի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կամ ժամկետներում աշխատավարձ չհաշվարկելը կամ չվճարելը կամ ոչ աշխատողի մեղքով առաջացած պարապուրդի ժամանակ վճարում չկատարելը կամ նվազագույն աշխատավարձի չափից պակաս աշխատավարձ սահմանելը կամ այդ մեծությունը գերազանցող չափով աշխատավարձը սխալ հաշվարկելը' առաջացնում է տուգանքի նշանակում խախտում թույլ տված անձի նկատմամբ' յուրաքանչյուր աշխատողի մասով չհաշվարկված կամ չվճարված աշխատավարձի մեկ քառորդի չափով: Նույն խախտումը, որը կատարվել է վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո' կրկին անգամ, մեկ տարվա ընթացքում' առաջացնում է տուգանքի նշանակում խախտում թույլ տված անձի նկատմամբ' յուրաքանչյուր չհաշվարկված կամ չվճարված աշխատավարձի մեկ երկրորդի չափով: Գործատուն ազատվում է սույն հոդվածով նախատեսված' աշխատավարձ չվճարելու համար սահմանված պատասխանատվությունից, եթե աշխատավարձ ստացողը գործատուին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չի ներկայացրել իր հանրային ծառայությունների համարանիշը (սոցիալական ապահովության քարտը) կամ հանրային ծառայությունների համարանիշ չստանալու վերաբերյալ տեղեկանքը: