Թիմակիցներին չհանձնելու, նեղկուսակցական շահերով առաջնորդվելու հետևանքները վարչապետը կզգա, երբ նրա վարկանիշը կիջնի մինչև հատակ. Անի Սամսոնյան (տեսանյութ)
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը հանրային պահանջ է, քանի որ անցած երկուսուկես տարում և՛ հանրակրթության, և՛ բարձրագույն կրթության որակն էապես անկում է ապրել. նրա կառավարչական որակները բավարար չեն, ունի հաղորդակցության խնդիր այլ օղակների և անգամ իշխանական շրջանակների հետ: «Արմնյուզ» ՀԸ «#ՕրաԽնդիր» հաղորդման ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանը:
«Իշխանության վստահության քվեն փոշիացվում է, մարդիկ իշխանություն են ընտրել, բայց կառավարող մեծամասնությունն այսօր այնքան էլ չի ներկայացնում ժողովրդին և նրա բողոքի ձայնը: Մարդիկ դժգոհ են Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունից, այն կորցրել է իր լեգիտիմությունը: Մենք փորձում ենք կառավարությանը հասկացնել, որ այս կադրային քաղաքականությամբ անհնար է բարեփոխումներ անել»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը:
«Թիմակիցներին չհանձնելու, նեղկուսակցական շահերով առաջնորդվելու հետևանքները վարչապետը կզգա, երբ նրա վարկանիշը կիջնի մինչև հատակ: Նիկոլ Փաշինյանը նժարին է դրել մի կողմից իր անսխալականությունը, մյուս կողմից՝ պետական շահը»,- ասել է Սամսոնյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ այս փուլում ԼՀԿ-ն բացառում է հանրահավաքային պայքարը՝ պնդելով, որ Հայաստանում իշխանափոխության միակ ճանապարհը կլինեն 2023-ի խորհրդարանական ընտրությունները. ամեն դեպքում, չի լինի ընդդիմադիր որևէ կարևոր գործընթաց, որին «Լուսավոր Հայաստանը» մասնակցություն չունենա:
Քաղաքական գործչի կարծիքով՝ սահմանադրական դատարանի հակաիրավական բարեփոխումների օրակարգն ընդամենը շոու էր. «Իշխանությունը քանդեց այդ ինստիտուտը՝ առաջնորդվելով միայն անձնական նկրտումներով, ոչ թե գաղափարով: Նրանք իրականում նպատակ չունեին ՍԴ-ն դարձնելու անաչառ ատյան: Քաղաքական մեծամասնությունը կարող էր կանխել ՍԴ հակաիրավական բարեփոխումների օրակարգը, նրանք խոսում էին բարձր արժեքներից և արդարադատությունից»:
Անի Սամսոնյանի պնդմամբ՝ այսօր մենք չունենք ազգային համերաշխության մթնոլորտ, իշխանությունը բոլոր ոլորտներում անկում է գրանցում. «Այսօր իշխանությունը միտք ու կարծիք է ձևավորում ֆեյսբուքյան հարթակներում՝ ատելության, փնթիության, թշնամանքի մթնոլորտում: Այս իշխանությունը մնալու է սևուսպիտակի, ատելության առանցքում»:
Ընդդիմադիր պատգամավորի պնդմամբ՝ իշխանությունը խաղադրույք է անում մարդկանց տգիտության վրա և իրավունք չունի խոսելու 2050-ի մեգանպատակներից: «Իշխանությունն ամեն գնով պահելու մոլուցքն ավելի է ընդգծում ՔՊ-ի որակները: Նիկոլ Փաշինյանն այսօր չունի որևէ սկզբունք, որոնց մասին խոսել է ընդդիմադիր ժամանակ: Օրակարգ բերվող ցանկացած հարցի դեպքում մենք փորձում ենք հասկանալ՝ այդ մասին կխոսեի՞նք, եթե լինեինք իշխանություն: Գործող իշխանությունը պահի էֆեկտի տրամաբանությամբ է կառավարում երկիրը և ընդդիմադիր տարիներին արել է բազմաթիվ անպատասխանատու հայտարարություններ»,- ամփոփել է ԼՀԿ-ական պատգամավորը: