Արցախի «Արդարություն» կուսակցության հայտարարությունը
Արցախի <<Արդարություն>> կուսակցության հայտարարությունը
Заявление партии Арцаха “Справедливость”
The statement of the Artsakh “Justice” Party
Ադրբեջանի Հանրապետությունում բնակվող հարգելի բնիկ ժողովուրդներ` թալիշներ, լեզգիներ, ավարներ և այլ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ: Ձեզ է դիմում Արցախի <<Արդարություն>> կուսակցությունը` մենք դարեր շարունակ, որպես բնիկ ժողովուրդներ ապրել ենք կողք կողքի, երբեք միմիանց հետ չենք ունեցել խնդիրներ: Այսօր, Ադրբեջանի կողմից զոհերի անուն ազգանունների գերակշռող մասը դուք եք, իրականացվող մոբիլիզացիայի արդյունքում առաջնահերթ զորակոչվում եք դուք, Ադրբեջանի մի շարք շրջաններում, որտեղ բնակվում եք դուք անջատվել է ինտերնետային կապը:
Հարգելիներս մենք գիտակցում ենք, որ այս պատերազմը ձեր պատերազմը չէ, սա հային ադրբեջանի քաղաքական իշխանության կողմից պարտադրած պատերազմ է:
Դիմում ենք ձեզ կոչով, որ արտերկրում բնակող թալիշները, լեսգիները և ավարները փորձեն Ադրբեջանում ապրող իրենց հայրենակիցներին համոզել, որ նրանք անցնեն Դաղստան, չգան կռվելու ու զոհվելու հայերիս դեմ: Մենք պետք է ցուցաբերենք միասնական կամք և չտանք զոհեր:
Որպես բնիկ ժողովուրդ թալիշեցին, լեզգին և ավարացին ևս ունեն իրավունք ապրելու սեփական հողում և ունենալու պետականություն:
Уважаемые коренные народы, проживающие в Азербайджанской Республике: талыши, лезгины, аварцы и представители других национальных меньшинств. Партия “Справедливость” Арцаха обращается к вам: мы веками жили бок о бок как коренные народы, у нас никогда не было проблем друг с другом. Сегодня вы составляете значительную часть списка жертв из Азербайджана. В результате мобилизации вас в первую очередь призывают на военную службу. Интернет-соединение было отключено в некоторых регионах Азербайджана, где вы живете. Дамы и господа, мы понимаем, что эта война - не ваша война, это война, навязанная армянам политическими властями Азербайджана. Мы призываем вас, чтобы живущие за рубежом талыши, лесги и аварцы пытались убедить своих соотечественников, живущих в Азербайджане, перебраться в Дагестан, а не приехать воевать и умирать против наших армян. Мы должны проявлять единую волю, а не приносить жертвы. Как коренные народы талыши, лезгины и аварцы имеют право жить на своей земле и иметь государственность.
Dear indigenous peoples living in the Republic of Azerbaijan: Talysh, Lezgins, Avars and representatives of other national minorities. Artsakh’s “Justice” Party addresses you: we have lived side by side for centuries as indigenous peoples, we have never had problems with each other. Today, you make up a large part of the list of victims from Azerbaijan. As a result of the mobilization, you are primarily called up for military service. Internet connection has been cut off in some regions of Azerbaijan where you live. Ladies and gentlemen, we realize that this war is not your war, this is a war imposed on the Armenians by the Azerbaijani political authorities. We call on you that the Talysh, Lesgians and Avars living abroad try to persuade their compatriots living in Azerbaijan to cross to Dagestan, not to come to fight and die against our Armenians. We must show a united will, not make sacrifices.As an indigenous people, Talysh, Lezgin and Avar have the right to live on their own land and to have a statehood.