ՌԴ-ն վերահսկողության տակ է պահում ԼՂ հակամարտության գոտում ահաբեկիչների առկայության հարցը
Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական փորձագետները վերահսկողության տակ են պահում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողություններին մասնակցող օտարերկրացի ահաբեկիչների առկայության փաստը: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ռազմական փորձագետները, համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները այդ հարցը պահում են ամբողջական վերահսկողության տակ: Այն մեզ անհանգստացնում է, մենք այդ մասին խոսել ենք նաև հրապարակային, բայց կարող եմ ձեզ հավաստիացնել, որ ոչ հրապարակային աշխատանքները տարվում են շատ ակտիվորեն, որովհետև այն իսկապես մեզ համար հանդիսանում է լուրջ խնդիր»,- ասաց Զախարովան:
Զախարովան ընդգծել է` դրանք հույսեր կամ երազանքներ չեն, կոնկրետ քայլեր են, գործնական քայլեր, իրենք շփվում են տարածաշրջանի այն գործընկերների հետ, որ ներգրավված են այս իրավիճակում:
«Մենք աշխատում ենք ինչպես արտաքին քաղաքական, դիվանագիտական խողովակներով, այնպես էլ ռուս զինվորական փորձագետներն ու հատուկ գերատեսչությունների մասնագետներն են աշխատում: Այս աշխատանքը լրացուցիչ ուշադրություն չի պահանջում, հանրությունը պետք է իմանա, որ աշխատանք տարվում է, սա կոնկրետ խնդիր է: Մենք քաջ գիտակցում ենք հնարավոր հետևանքները, չենք խոսում հրապարակային, որ լրացուցիչ ընդգծենք նրա կարևորությունը մեր երկրի համար, քանի որ հասկանում ենք ՝ ինչ հետևանքներ կբերի: Այս հարցում հրապարակային կողմը երկրորդական է»,- ասել է Զախարովան: