Իրանը զինտեխնիկա և ստորաբաժանումներ է մոտեցնում Ադրբեջանի հետ սահմանին.
Panarmenian.net. Սոցցանցերի իրանական տիրույթում տեղեկություններ և տեսանյութեր են տարածվում, ըստ որոնց, հեղինակների պնդմամբ, երևում է՝ իրանա-ադրեբաջանական սահմանին մոտեցվող զինտեխնիկա։
Տելեգրամյան Azariha ալիքը գրում է, որ Իրանի բանակի 21-րդ դիվիզիան և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) 25-րդ դիվիզիան տեղակայվում են երկրի հյուսիսարևմտյան սահմանների մոտ։ Աղբյուրն ընգդծում է, որ ԻՀՊԿ դիվիզիան Սիրիայում ահաբեկիչների դեմ պայքարի փորձ ունի։
Մեկ այլ տելեգրամյան ալիք՝ Gunaz TV-ն տեսանյութեր (123) է հրապարակել՝ նշելով, որ ԻՀՊԿ-ն տասնյակ տանկեր է տեղափոխում դեպի իրանաադրբեջանական սահման։
Ադրբեջանի հետ սահմանակից իրանական բնակավայրերում սեպտեմբերի 27-ից Արցախում Բաքվի կողմից սանձազերծված մարտերի ընթացքում պարբերաբար զինամթերք է ընկնում՝ հրթիռներից մինչև անօդաչու թռչող սարքեր։ Արդեն 2 իրանցի է տուժել։
Իրանը տարբեր մակարդակներով զգուշացրել է, որ Թեհրանը կարձագանքի, եթե Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված ռազմական գործողությունների արդյունքում Իրանի տարածքում կրկին արկեր ընկնեն։ Ադրբեջանական կողմը մեկ անգամ արդեն ներողություն է խնդրել Արցախում մարտական գործողությունների հեևանքով Իրանի տարածքում ընկած արկերի համար։