Հետը խոսում եմ, 10 բառից 8-ը հազում է․ հարազատները բողոքում են զինծառայողների պահման պայմաններից
Պատերազմին մասնակցած զինծառայողների առողջության և ապահով կացության կազմակերպման հետ կապված շատ բացեր կան։ Այդ մասին այսօր` նոյեմբերի 26-ին, Պաշտպանության նախարարության  շենքի դիմաց կազմակերպված բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում պատմեց ժամկետային զինծառայողի հարազատը։
«Մենք շատ ահազանգեր ենք ստացել պատերազմին մասնակցած զինծառայողների հանգստի, առողջության և ապահով կացության կազմակերպման հետ կապված շատ բացերի մասին։ Հասկանալի է, որ մշտական տեղակայման համար վայրեր չկան, բայց 16 օրը բավական է տարրական պայմաններով, հիգենիայի ապահովմամբ զբաղվելու համար։ Զինվորները քնում են գետնին՝ առանց ծածկոցի, յուրաքանչյուր զինվոր կարծես թե ինքն է իր համար պատասախանատու, որ գտնի ինչ-որ բան։ Կան մարդիկ, որոնք տեսանյութի մեջ ճանաչել են իրենց հարազատին, թե  ինչպես է գետնի վրա քնում», -պատմեց Մանուկ Խաչատրյանը։
Ըստ Մանուկ Խաչատրյանի՝ զինվորները բժշկական աջակցություն չեն ստանում։
«Շատ ծնողներ ահազանգում են, որ իրենց զինվորն ունի թեթև վիրավորում, որ բնականաբար անհամեմատելի է ծանր վիրավորումների հետ, սակայն բժշկական աջակցություն չեն ստանում։ Ես իմ հարազատի հետ խոսում եմ, ինքը 10 բառից 8-ը հազում է։ Եթե պատերազմը շարունակվեր մի քանի տարի, զինվորը չէր մտածի որ ցուրտ է, մրսում է, որ թոքաբորբ է։ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի զինվորներին պաշտպանության բանակում տեղակայելը պաշտպանության նախարարությունն է ստանձել։ Ինչո՞ւ մենք պետք է խուսափենք պաշտպանության նախարարությանը հարցեր ուղղելուց»,- նշեց Մանուկ Խաչատրյանը։