Թուրքիայի իշխանական երկու գլխավոր թերթերի այսօրվա համարները թողարկվել են նույն ուղերձով․ թուրքագետ
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Թուրքիայի իշխանական երկու գլխավոր թերթերի այսօրվա համարները թողարկվել են նույն ուղերձով.
- «Թյուրքական աշխարհը միավորվում է». Ղարաբաղյան հաղթանակի թագն ու պսակը «Թյուքական ուղին է»։ Նախիջևան-Ադրբեջան միջանցքը կփոխի տարածաշրջանի առևտրային ողջ հոսքը։ Թուրքիան ուղիղ կկապվի Միջին Ասիայի հետ («Աքշամ» օրաթերթ)
- «Մի միջանցքով հասանք Խաղաղ օվկիանոս». Նախիջևանն Ադրբեջանին կապող կառուցվելիք միջանցքով բացվեց ռազմավարական առևտրային և էներգետիկ ճանապարհը, որը Թուրքիային հասցնում է Խաղաղ օվկիանոսի ափեր («Սաբահ» օրաթերթ)
Թուրքիան ու Ադրբեջանն անթաքույց հրճվում են՝ վստահ լինելով, որ Սյունիքի վրայով անցնելիք միջանցք-ճանապարհը ծառայելու է ոչ միայն ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների համար։ Ըստ իշխանական թերթերի՝ Սյունիքի վրայով պետք է անցնի Կարս-Իգդիր-Նախիջևան երկաթուղու շարունակությունը, նոր գազամուղը, որ կկապի Ադրբեջանը Նախիջևանին և Թուրքիային և այլ շատ նախագծեր։ Սրան զուգահեռ կխաթարվի Իրան-Հայաստան գազատարի նշանակությունը։