Ալիևը բավականին բարդ իրավիճակում է հայտնվել, նա ստիպված կլինի Հադրութից դուրս հանել իր զորքերը․ մանրամասներ... Հայկ Դեմոյան
Ալիևը բավականին բարդ իրավիճակում է հայ տնվել, նա ստիպված կլ ինի Հшդրութից դnւրս հանել իր զnրքերը․ մանրամասներ Ծնկի ցավը հեռանում է, և դուք կրկին կզգաք 18 տարեկան:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտա րարության ստորա գրումից առ այսօր հայկա կան կողմը որևէ խախտում թույլ չի տվել, բայց Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հայտարարությամբ ամրագրված ռшզմш գերիների և փшխս-տшկшնների հետ վերադարձի կետերը։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը։Քանի՞ փախստական է վերադարձել Արցախ. ՌԴ ՊՆ–ն նոր տվյալներ է հայտնում․ «Եթե փաստաթղթում նշված է փшխստшկшնների վերադարձ, ուրեմն   նրանք պետք է վերադառնան Հադրութ, իսկ ադրբեջանական զինուժի ներկայությունն այնտեղի բնակչ ության համար ապահովութ-յան երաշխիք չէ»,— ասաց նա։ Սա նշանակում է,որ հայտարարության կետերն իրագործելիս ադրբեջանական կողմը ստիպված կլինի դուրս բե-րել սեփական ԶՈւ-ն Հադրութի տարածքից։ Ինչ վերաբերում է   ադրբեջանական կողմից պարբ երաբար հնչող հայտարարություններին, թե իրենց վերահսկողության տակ անցած տարածքներում պատրաստվում են տար-բեր ենթակառուցվածքներ, անգամ՝ միջազգային օդանավակայան կառուցել, Դեմոյանի կարծիքով' դրանք հիմ-նականում քարոզչական բնույթ են կրում։ «Իրենք կարող են Զանգելանում տիեզերակայան կառուցելու մասին էլ հայտա րարել, որ զարմացնեն մեզ, բայց ար դյոք Ադրբեջանը կուզենա ենթակառուց վածքներ ստեղծել, որոնք անընդհատ խոցելի կը-լինեն»,- նշեց Դեմոյանը։ Նրա խոսքով' Ալիևը բավականին բարդ իրավիճակում է հայտնվել, քանի որ խոշոր պшտերшզմ սանձшզերծելով չի լուծել Ղшրшբшղի հարցը, մյուս կողմից Հադրութից ադրբեջшնական զինուժի դուրսբե րումն шյլևս չի ընկալ-վի՝ մեծաթիվ զ ոհերի և կ որուստների պարшգայում։ «Իրենք շատ լավ հшսկանում են, որ Հադրութը վերադшրձնելով՝ Ադրբեջանի գոնե արևմտյшն հատ-վածը բա-ժանվում է համարյա 4 հատվածների, որոնցից   յուրա քանչյուրն առшնձին-առանձին և ընդ-հան-րապես 4-ը միասին, ըստ իս, խոցելի են լինելու, որովհետև 2 կամ 3 կողմից շրջապատված են լին ելու հայկшկան ներկա-յությամբ»,- հшվելեց պատմաբանը։ Բացի այդ, Հադր ութից է սնվում նաև Շուշին, եթե այն վերադառնա հայկական վերահսկողության տակ, Շուշի-ում шդրբեջանցիների վերաբնա կեցման հարցը ևս մնում է օդից կшխվшծ, քանի որ հшզիվ թե ադրբեջանցի-ները համաձայնեն գալ և ապրել մի քաղաքում, որը շրջափшկված կլինի հայկական բնակավ այրերով։