Պանթեոնում բացվեց լեգենդար Յուրի Վարդանյանի շիրմարձանը
Նոյեմբերի 1-ին լրացավ օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի 7-ակի ու Եվրոպայի 5-ակի չեմպիոն, լեգենդար ծանրորդ Յուրի Վարդանյանի մահվան մեկ տարին։ Երեւանի Կոմիտասի անվան պանթեոնում տարելիցի կապակցությամբ բացվեց լեգենդար մարզիկի շիրմարձանը։
Ներկա էին Յուրի Վարդանյանի ընտանիքի անդամները՝ մայրը, կինը, որդին, հարազատները, հայկական մարզաշխարհի ներկայացուցիչները, Երեւանի քաղաքապետարանի սպորտի վարչության պետը, օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը, 2010թ. աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, 2016թ. Եվրոպայի փոխչեմպիոն Տիգրան Մարտիրոսյանը։ Հայաստանի հավաքականի անդամներից ներկա էր միայն Եվրոպայի փոխչեմպիոն, Եվրոպայի Մ23 չեմպիոն Սամվել Գասպարյանը, որն ի դեպ իր այս տարվա բոլոր հաղթանակները տոնեց Յուրի Վարդանյանի անձնական եռագույնով, իսկ Բաթումիում նվաճած արծաթե մեդալը նվիրեց լեգենդար ծանրորդի հիշատակին։
Շիրմարձանը պատկերված է Յուրի Վարդանյանի երիտասարդ տարիների պատկերով, օլիմպիական ոսկե մեդալով եւ դափնով։ Ճարտարապետը Տիգրան Բարսեղյանն է, քանդակագործը Դավիթ Մինասյանը։ Պատրաստված է բրոնզից:
Նշենք նաև, որ Յուրի Վարդանյանը 2009 թ․ նշանակվել է
Հայաստանի նախագահի խորհրդական, 2013-ին՝ Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար, 2014-ից եղել է Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։