«Պայմանավորված է որոշակի շահարկումներով»․Հովհաննես Հովհաննիսյանը ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում դասադուլի մասին
Կա ոչ ճիշտ հաղորդակցման խնդիր, ինչը պայմանավորված է որոշակի շահարկումներով։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 6-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ խոսելով ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետում Հայոց լեզու և Հայոց պատմություն առարկաները բուհական ծրագրում ոչ պարտադիր դարձնելու դեմ ուղղված դասադուլի մասին։
«Հարցը մամուլում կամ մարդկանց հարցազրույցներում ներկայացվում է այնպես, թե այս իշխանությունը դեմ է ազգային ինքնությանը, հայոց լեզվին, հայ եկեղեցուն՝ բացարձակ սուտ։ Գաղտնիք չէ, որ նախարար Արայիկ Հարությունյանը ժամանակին պայքարում էր օտարալեզու դպրոցների դեմ, հայոց լեզվի պահպանման համար, ինչպե՞ս կարող են նման մարդուն մեղադրել հայոց լեզվին ինչ-որ թշնամանքով վերաբերվելու մեջ, սա անհեթեթություն է»,- նշել է նա։
Պատգամավորը նաև հավելել է, որ գործող իշխանությունը երբևէ չի հերքել հայ եկեղեցու դերը հայ ժողովրդի կյանքում կամ հայոց լեզվի դերը․ «Հայաստանում որևէ իշխանություն չի էլ կարող նման հերքումներով հանդես գալ»,- ասել է Հովհաննես Հովհաննիսյանը։