Ձմեռային զորակոչը այս տարի շուտ կսկսվի. «մեղավորը» Ամանորի տոներն են
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ նոյեմբերի 7-ի նիստում որոշում կայացրեց շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2019 թվականի ձմեռային զորակոչ հայտարարելու եւ զորացրում կատարելու մասին:
Հարցը ներկայացրեց պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը: Նա նշեց, որ այս տարի որոշվել է զորակոչն սկսել մի փոքր ավելի շուտ՝ դեկտեմբերի 16-ին՝ հաշվի առնելով, որ հունվարի առաջին տասնօրյակում գրեթե զորակոչ տեղի չի ունենում ոչ աշխատանքային օրերի հետ կապված:
Իսկ նախապատրաստական աշխատանքները կսկսվեն նոյեմբերի 14-ից:
Փոխնախարարը եւս մեկ նորություն հայտնեց. «Առաջարկել ենք եւ շնորհակալ ենք առողջապահության նախարարության մեր գործընկերներից, որ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը նախագահելու է ոչ թե զինվորական կոմիսարը, այլ առողջապահության նախարարի տեղակալը»:
Իր հերթին առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անհատական կազմի հետ կապված իրենք առարկություն ունեն եւ չեն պատրաստվում համաձայնել այս տեղքով որոշման ընդունմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց որոշումն ընդունել առանց այդ հավելվածի, իհետագայում հավելվածը հստակեցնել եւ ընդունել:
Գաբրիել Բալայանն էլ առաջարկեց, որ մինչեւ վարչապետի ստորագրման ներկայացնելը կաշխատեն եւ նոր տարբերակը կներկայացնեն:
Որոշումն այդ ձեւով ընդունվեց: