Հայաստանը պետք է վերանայի բարձրագույն կրթության համակարգը․ վարչապետ
Եթե «հայոց լեզու», «հայ գրականություն», «Հայաստանի պատմություն» առարկաները բուհերում պարտադիր են, ապա դա նշանակում է, որ դպրոցներում այդ առարկաների պատշաճ ուսուցում չի եղել։ Այս մասին նոյեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին։
Վարչապետի կարծիքով, եթե Հայաստանը ուզում է միջազգային մակարդակին համապատասխան կրթություն ապահովել, ապա տվյալ առարկաների ուսուցումը բուհերում նույնպես պետք է այլ տեսակետից դիտարկել։
«Եկեք հասկանանք։ Օրինակ, պարտադի՞ր է արդյոք Սորբոնում կամ Քեմբրիջի համալսարանում անգլերեն լեզվի ուսուցումը։ Նրանց մոտ ակադեմիական ազատություն է գործում, եւ եթե համալսարանն ուզում է, որ իրենց մոտ դա պարտադիր առարկա լինի, ապա թող պարտադիր լինի»,- պարզաբանեց կառավարության ղեկավարը։
Փաշինյանի խոսքերով, եթե Հայաստանը ցանկանում է տեխնոլոգիական երկիր դառնալ, նա պարտավոր է ուսանողների համար ապահովել այնպիսի առարկաների ուսուցումն, ինչպիսին են մաթեմատիկան, ինժեներիան եւ այլն։