«Նովա» ժողովրդական նվագարանների անսամբլը Վանաձորում
«Տարածելով հայ մշակույթը» ծրագրի շրջանակում Վանաձորի Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի առաջնորդանիստ մայր եկեղեցու սրահում տեղի ունեցավ «Նովա» ժողովրդական նվագարանների անսամբլի համերգը (գեղ. ղեկավար` ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հովիկ Սահակյան), որի ընթացքում ջութակահար, դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՆԱՄ գեղարվեստական խորհրդատու Դանիել Երաժիշտը Անահիտ Հակոբյանի ասմունքին զուգընթաց մեկնաբանեց հնչող ստեղծագործությունները՝ ներկաներին փոխանցելով իր արժեքավոր և հետաքրքիր մտքերը:
На изображении может находиться: 1 человек, стоит
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՆԱՄ հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանը:
- Շատ իմաստալից և խորհրդավոր է լինել Աստծո տաճարում, որը կրում է Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու անունը: Մեր բոլոր միջոցառումներին Տերը մեզ հոգևոր հովիվներ է ուղարկում, ովքեր իրենց օրհնությունն են տալիս մեր գործերին: Մեզ համար մեծ պատիվ է, որ այսօր Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը նույնպես գտնվում է այստեղ:
Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանն էլ իր օրհնանքի խոսքն ուղղեց ներկաներին:
-Ցավոք, այսօր մեր երիտասարդությունը կորցրել է անցյալի, իր ակունքների հետ կապը, իսկ դուք ձեր ուսերին եք վերցրել մեծ պարտականություն, որպեսզի վերականգնեք այդ կապը: Շնորհակալություն նաև Դանիել Երաժիշտին, ով հայտնի է որպես մաքուր, անաղարտ երաժշտության քարոզիչ, և, իհարկե, մեր շնորհակալությունը նաև գեղեցկուհի հայուհի Անահիտ Հակոբյանին և ՆԱՄ հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանին: