Դա նույնն է, որ ասեն՝ Մարիամ Փաշինյանի համար «Կալաշնիկով» ավտոմատներ են ձեռք բերվել. Նիկոլ Փաշինյան
Երեկվանից քննարկվում է այն հարցը, որ իբր իմ դստեր՝ Մարիամի համար ձեռք է բերվել 2019 թվականի արտադրության ավտոմեքենա: Այս մասին Facebook-ի իր էջում ուղիղ եթերում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պետք է խոստովանել, որ երեկվանից պետական կառավարման մարմինները չեն կարողանում բացատրություն տալ, թե ինչ է տեղի ունեցել եւ պատասխան տալ այն բոլոր հարցերին, որոնք կարող են հուզել հանրությանը:
Նախ, ՀՀ վարչապետը եւ նրա ընտանիքի անդամները. «ՀՀ հատռուկ պետական պահպանության ենթակա անձանց ապահովման մասին» օրենքի համաձայն պետական պահպանության ենթակա անձինք են: Օրենքը հստակ ասում է, որ վարչապետը ընդհանրապես չի կարող հրաժարվել պետական պահպանությունից, նաեւ չեն կարող դրանից հրաժարվել վարչապետի ընտանիքի անդամները: Այնտեղ դրույթ կա, որ վարչապետի ընտանիքի անդամները կարող են ժամանակավորապես հրաժարվել պետական պահպանությունից, բայց ընդհանուր առմամբ, օրենքը հստակ ասում է, որ վարչապետն ու նրա ընտանիքի անդամները չեն կարող հրաժարվել դրանից»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նկատեց, որ օրենքն ասում է, որ պետական պահպանության ենթակա անձի պահպանությունն իրականացվում է այդ թվում տրանսպորտային միջոցների կիրառմամբ. «Սա նշանակում է, որ պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցները պետք է ուղեկցեն տվյալ անձին: Այդ աշխատակիցները զինված են, ունեն հատուկ միջոցներ եւ այլն: Հիմա եկեք պատկերացնենք, որ այդ մարդն անընդհատ երթեւեկում է մետրոյով, «ԳԱԶԵԼ»-ով, ինչպե՞ս պետք է այդ պահպանությունն իրականացնեն այդ մարդիկ:
Այդ մեքենան իմ ընտանիքի անդամի համար չի գնված, այլ պետական պահպանություն իրականացնող աշխատակիցների համար է գնված: Նույն տրամաբանությամբ, այն մեքենան, որով ես եմ շրջում, դա իմը չի: Դա ՊՊԾ-ինն է, որը այդ մեքենան օգտագործում է վարչապետի անվտանգությունն ապահովելու համար: Իսկ դա սահմանված է օրենքով, վարչապետը չի կարող հրաժարվել պահպանությունը: Հետեւաբար, ի բնե, հայտարարել, որ իմ ընտանիքի անդամներից որեւէ մեկի համար ՊՊԾ-ն մեքենա է գնել, դա ի սկզբանե աբսուրդ է:
Երբ Մարիամը վարորդական իրավունք էր ձեռք բերել, ինքը 2018-ին մեր «Նիսան Քաշքայ.-ով էր շրջում քաղաքում: Այդ դեպքում պետական պահպանության մեքենան իր հետեւից գնում էր եւ ստացվում էր, որ իմ ընտանիքի հնդամը շարասյունով է շրջում քաղաքում: Դրա համար, որոշ ժամանակ անց ինքը դադարեցրեց շրջել այդ մեքենայով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ ճշտել է եւ պարզել, որ 2019 թվականի ընթացքում ՊՊԾ-ն որեւէ մեքենա ձեռք չի բերել. «Հետո պարզվեց, որ 2018-ին ՊՊԾ-ն մեքենաներ ձեռք է բերել, բայց դա չի եղել վարչապետի ընտանիքի անդամների համար: «Այդ մեքենաները ձեռք են բերվել իմ ընտանիքի անդամների պահպանությունն ապահովելու համար ՊՊԾ համար: Ես այդ ժամանակ նույնիսկ տեղյակ էլ չեմ եղել: Իսկ մեքենաները ձեռք են բերվել, որովհետեւ օրենքով սահմանված պետական պահպանության ենթակա անձանց թիվն ավելացել է: Դա նույնն է, որ ասեն՝ Մարիամ Փաշինյանի համար «Կալաշնիկով» ավտոմատներ, զրահաբաճկոններ են ձեռք բերվել»,-ասաց նա: