Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում հրապարակվեց հետևյալ գրությամբ պոստ. ասեցի ստուգեմ
Քոթանջյան Տիգրանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Այսօր Նիկոլի Փաշինյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում հրապարակվեց հետևյալ գրությամբ պոստ՝
«Անկախ փորձագետների կարծիքով 2019 թվականի տնտեսական աճը կկազմի 8.2 տոկոս:
Սպասենք պաշտոնական վիճակագրությանը, որ կհրապարակվի փետրվարին:»
Ասեցի ստուգեմ, տեսնեմ՝ թե այդ ինչ անկախ փորձագետներ են ԱՎԾ-ից շուտ այդպես ճշգրիտ հաշվել 2019թ-ի տնտեսական աճի թիվը:
Գրությանը կցված էր հղում հետևյալ հոդվածի վրա՝ https://www.eureporter.co/…/what-has-changed-in-armenia-a-…/
Այնտեղ իրոք կար նախադասություն այդ մասին՝ «Armenia in 2019 records highest GDP growth in Europe hitting 8.2%, .....» և հոդվածում դրված էր հղում՝ https://bit.ly/2GLRm3V
Անցնելով այդ հղումով՝ հայտնվեցի մեր՝ ՀՀ-ի ԱՎԾ-ի էջում: Կրկին հիշեցնում եմ՝ ԱՎԾ դեռ չի հրապարակել տնտեսական աճի թվերը (այդ մասին է փաստում նաև Նիկոլի Փաշինյանի ֆեյսբուքյան գրառումը), սակայն հոդվածում հղումը ԱՎԾ-ի կայքի վրա է:
Եվ պարզվում է այդ հղումը՝ դա վերջերս՝ հունվարի 31-ին, հրապարակված 2019թ.-ի տվյալներին է վերաբերում, որտեղ ի թիվս այլ տվյալների (ՀՆԱ-ի տվյալներ չկա այնտեղ), բերված է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշները (2019թ.-ի տվյալներով 7,8%), և 8,2 % թիվ ընդամենը 1 տեղ է հանդիպում՝ դա 2019թ.-ի հունիսի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն է 2019-ի մայիսի նկատմամբ, ԱՅԼ ՈՉ ԹԵ ԱՄԲՈՂՋ 2019թ.-Ի ՀՆԱ-Ի ԱՃԸ !!!
Փաշինյանի այս ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում զետեղված գրությունը արդեն իսկ հավանել են 4100 հոգի և կիսվել են 151 հոգի, նաև այն վերատպել են տարբեր ԶԼՄ-եր:
Հիմա հարց է առաջանում՝ մարդկանց բացատրվելո՞ւ է, որ սխալմունք է եղել և տրվելո՞ւ է արդյոք պաշտոնական հերքում, թե՞ ԱՎԾ ստիպված պետք է հրապարակի 8,2% ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշ, զուտ որպիսի Փաշինյանի և հասարակության կողմից այս սխալմունքի արդյունքում ստեղծված սպասումները արդարացնի: