Դատարանը Նարեկ Մութաֆյանին կալանավորելու միջնորդությունը մերժեց
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներ Նարեկ Մութաֆյանի եւ Սարգիս Օհանջանյանի գործով դատական նիստին մեղադրող դատախազի միջնորդությունը մերժեց։ Նշենք, որ դատախազը գործով ամբաստանյալ Նարեկ Մութաֆյանին կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել։
Դատախազը նշել էր, որ Մութաֆյանը, գտնվելով ազատության մեջ, կարող է կատարել նոր հանցանք։
NEWS.am-ի հետ զրույցում ամբաստանյալների փաստաբան Վահե Եփրիկյանն էլ նշել էր, որ դատախազի նման միջնորդությունն անհիմն է, եւ ենթակա է մերժման. «Անհասկանալի է, թե ի՞նչ հանցանք պետք է Մութաֆյանը գործի, կամ ինչի՞ց է դատախազը նման եզրահանգման եկել։ Անգամ գրավի կիրառումը դատախազն անթույլատրելի համարեց»։
Հիշեցնենք, որ Սարգիս Օհանջանյանին եւ Նարեկ Մութաֆյանին մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին փողոցում հարցեր ուղղելու եւ  դա տեսանկարահանելու համար, ինչը նախաքննական մարմինը գնահատել էր որպես արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտել։
Նշենք, որ Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր քննիչի միջնորդությունը ու նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը։ Այնուհետեւ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել էր պաշտպանների բողոքը եւ ազատ արձակել նրանց։