Ալեն Սիմոնյանը որպես տուժող դատարանում ցուցմունք տվեց
Նախկին փոխոստիկանապետ Լեւոն Երանոսյանի գործով դատական նիստին այսօր՝ փետրվարի 24-ին, որպես տուժող հարցաքննվեց ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա դատարանին հայտնեց, որ չի կարելի մեղադրյալ մարդկանց, երբ վերջիններիս նկատմամբ պարբերաբար նախատեսված միջոցներ են ձեռնարկել․ «Շատ կարեւոր է հասկանալ՝ ընդհանրապես ի՞նչ է կատարվում։ Եթե եղել են մարդիկ, ովքեր քարեր են նետել, իրենք սադրիչ են հանդիսացել,  իսկ եթե ժամանակագրական նայում ենք, խոսքը գնում է այն ժամանակի մասին, որ ոստիկանությունը կիրառել էր այդ մեթոդները։ Ի պատիվ ոստիկանների մասին պետք է ասեմ, որ մեծ մասամբ որեւէ բախման չեն գնացել, որովհետեւ ընդհանուր մթնոլորը չի եղել ոստիկանի հետ բախման գնալ։
Մեղադրել մարդկանց, կամ ասել, որ սադրիչ են, երբ իրենց վրա անընդհատ նախատեսած միջոցներ ես կիրառում, անլուրջ է։ Մարդկանց այս վիճակի հասցնելուց առաջ պետք չէր Բաղրամյան փողոցը մարտի դաշտ դարձնել, հետո զարմանալ, թե ովքեր արյուն են տեսնում փորձում են դիմադրություն ցույց տալ։
Ես հիվանդանոցում եղել եմ ոստիկանների հետ, տեսել եմ ոստիկան, որը տուժել է այդ միջոցը կիրառելու պատճառով»։
Նշենք, որ դատական այս նիստին տեսաժապավենների ուսումնասիրությունն է իրականացվել, իսկ նախորդ նիստին դատարանը Երանոսյանի հետ կապված գործի ապացույցների հետազոտությունն էր իրականացրել։
Հիշեցնենք, որ Երանոսյանին վերագրվող գործողությունները տեղի են ունեցել 2018 թվականի ապրիլի 16-ի եւ ապրիլի 22-ի բողոքի զանգվածային ակցիաների ժամանակ։
Համաձայն մեղադրական եզրակացության՝ Լեւոն Երանոսյանը հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից եւ էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաեւ անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետեւանքներ։
Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 309 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով եւ նրա նկատմամբ, որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։