Վարկերի մարման պահով իշխանությունների առաջարկած անհատական մոտեցումները վարկառուներին՝ ծիծաղելի են ուղղակի...
Garik Gasparyan-ը գրում է
Երկրում առկա արտակարգ դրության պայմաններում, օրհասական խնդիրները լուծելու համար, բնականաբար որոշումներ էլ են հարկավոր ընդունել ոչ ստանդարտ ձևով, սակայն դրանք մյուս կողմից պետք է լինեն նաև պրակտիկ, այսինքն գործնականում իրականանալի, այլ ոչ թե ֆանտազիայի ժանրից: Մասնավորապես ծիծաղելի է իշխանությունների՝ վարկառուների վերաբերյալ այն կոչերը, որով առաջարկվում է անհատական մոտեցում յուրաքանչյուրին: Պատկերացնում եք, աբսուրդ է ուղղակի. Հայստանում կա 1,650,000 վարկառու, եթե օրինակ բանկերը ամեն հաճախորդի սպասարկեն 10 րոպե, ապա ընդհանուր մեկ ժամում մեկ աշխատակիցը կսպասարկի 6 մարդ: Ամենապարզ հաշվարկներով ամիսներ են պահանջվելու, որպեսզի բանեկրը կարողանան վարկառուներին անհատական մոտեցում ցուցաբերել, ստացվում է, որ դա գործնականում չիրականացվող կամ ժամկետնանց միջոց է լինելու: Հարկավոր է ինչպես Ծառուկյանն է ասում գլոբալ մոտեցմամբ նայել հարցին, այսինքն ընդհանուր բոլորի համար մեկ որոշմամբ խնդրին լուծում տալ: Էլ չենք խոսում այն մասին, թե որքան վտանգավոր է և անընդունելի, այս իրավիճակում, այդ ծիծաղելի որոշման հետևանքով բանկերում գոյացած հերթերը: