Ո՞ր տարիքում է մեծանում կեսարյան հատումից հետո բարդությունների հավանականությունը
Կեսարյան հատումից հետո բարդությունների զարգացման հավանականությունը 35 տարեկանից հետո մեծանում է: Այս մասին նշված է Canadian Medical Association Journal-ում հրապարակված ֆրանսիացի գիտնականների հետազոտության մեջ:
Հետազոտության հեղինակ, բժիշկ Դայանա Կորբայի խոսքով՝ բարդությունների պատճառը կարող է լինել ոչ թե վիրաբուժական միջամտությունը, այլ հիվանդությունը, որը կեսարյան հատման բժշկական ցուցում է եղել: Գիտնականները հետազոտության շրջանակում 1444 կանանց առողջության ցուցանիշները, որոնց մոտ հետծննդաբերական բարդություններ էին եղել, համեմատել են երեխաներին բարեհաջող ծնած 3464 կանանց տվյալների հետ:
Պարզվել է, որ հետնծննդաբերական բարդությունները մեծանում են 35 տարեկանն անց կանանց շրջանում: Այսպես՝ այս տարիքից փոքր կանանց շրջանում կեսարյան հատման ժամանակ ծանր բարդությունների հավանականությունը մոտ 1,5 անգամ ավելի մեծ էր, քան բնական ճանապարհով ծննդաբերած կանանց շրջանում: Միաժամանակ, 35 տարեկանն անց ծննդկանների դեպքում այսպիսի հավանականությունը գրեթե 2 անգամ էր մեծ: