Պրոֆեսիոնալ միտքը չլսելու և փնթի դիլետանտներին ծափահարելու նուրբ արվեստը
Անմեղսունակների կառավարությունը շարունակում է փայլել ակնհայտ դեբիլություններ դուրս տալու իր բացառիկ ունակությամբ, օրեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հայ ժողովրդի վզին փաթաթեց իր հերթական խոշոր ՛՛ձեռքբերումը՛՛՝ ավելացնելով ՀՀ արտաքին պարտքը 750 մլն ԱՄՆ դոլարով: Ընդ որում, Փաշինյանը դա ներկայացրեց որպես նվաճում, որպես իր կառավարության նկատմամբ վստահության բացառիկ դրսևորման արտահայտություն:
«Եվրապարտատոմսերի այս թողարկումը մեզ հաջողվեց իրականացնել Հայաստանի պատմության համար ամենացածր տոկոսադրույքով։ Սա նշանակում է, որ ներդրողները հավատում են Հայաստանի տնտեսական և քաղաքական ապագային»,- էկոնոմիկայի նախարարությունում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Եվ քանի որ այսպիսի անմեղսունակ արտահայտությունների համար մեր իշխանություններին ոչ միայն ցախավելով քոթակելով դուրս չեն վռնդում, այլ անուղեղ որոշակի զանգված շարունակում է ծափահարել՝ ստիպված ենք ցիտել մասնագետներին, որոնց խոսքը, ցավոք, հանրության տհաս մասսային ավելի քիչ է հասանելի, քան անմեղսունակների կողմից իրենց առաջ նետվող խոտը:
Մասնավորաբար, «Աուդիտորների պալատի» նախագահ Նաիրի Սարգսյանը լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում ասել է, որ տնտեսությունը դեպի անդունդ տանող այս կառավարությունն ու ներդրումներն իրարից խիստ հեռու են: «Ներդրումների հավանականության պոտենցիալն այս պահին Հայաստանում զրոյական է: Ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից կարևոր է կանխատեսելիությունը:
Ներկա կառավարությունը ցույց է տվել, որ շատ անկանխատեսելի է. անում է հայտարարություն, անում դրանից 180 աստիճանով տարբերվող գործողություն»,- ասել է Ն. Սարգսյանը՝ հավելելով, որ այս իշխանությունները պիտակավորել են բիզնեսին, անհարկի քրեական գործեր հարուցել, գործարարներին այնպիսի ճնշումների են ենթարկում, որ կապիտալը պարզապես արտահոսում է ՀՀ-ից: Ինչ վերաբերում է եվրոբոնդերին, որոնք փաստացի 750 մլն դոլարով մեծացրին ՀՀ պարտքը, ապա Նաիրի Սարգսյանի համոզմամբ, «եթե պարտքը ներգրավում ենք ընթացիկ ծախսերը սպասարկելու համար, ապա սա ռիսկային է, որովհետև այդ պարքի վերադարձելիությունը կասկածի տակ է:
Չմոռանանք նաև այն, որ նախորդ կառավարությունների թողարկած եվրոբոնդերի մարման ժամկետները մոտենում են: Այսինքն, ստացվում է, որ նույնիսկ դա չենք կարողանալու սպասարկել, բայց ևս մեկ անգամ պարտքն ավելացնում ենք»: «Չեմ նախանձում հաջորդ կառավարություններին, որոնք անգամ մեծ ցանկության դեպքում շատ լուրջ դժվարություններ կունենան այս անդունդից տնտեսությունը փրկելու համար»,- ամփոփել է «Աուդիտորների պալատի» նախագահը:
Իսկ գիտե՞ք երբ մենք կարող ենք ակնկալել լուրջ փոփոխություններ և տնտեսությունը կործանումից փրկելու նախադրյալներ. երբ դիլետանտների, փնթի, անկարող իշխանիկների ու տնտեսության կառավարումից հազարավոր կիլոմետրերով հետո այս խառնամբոխի փոխարեն ղեկը հայտնվի մասնագետների ձեռքին:
Ուղղակի մի պահ պատկերացրեք, որ լուրջ կրթություն ստացած, քաղաքակիրթ, իրենց գիտելիքները պրակտիկայով ամրացրած մարդկանց փոխարեն երկրի ղեկին են հայտնվել մարդիկ, որոնց ամենաբարձր կոչումը մեկի դեպքում եղել է խախու լրագրողը, մյուսի դեպքում՝ պարֆյումերիայի առաքիչը:
Իսկ դուք շարունակեք ծափահարել նրանց և հայհոյել ցանկացած բանական խոսք, կարևորը ձեր վարչապետը կուշտ լինի, դուք՝ մաքսիմալ հիմարացված: