Աբու Դաբիում հայկական պատվիրակության արկածները. նոր մանրամասներ
Աբու Դաբիում կայացած IDEX-2021 միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսում հայկական ընկերությունները ներկայացել էին դատարկ տաղավարով, որտեղ հայկական ռազմարդյունաբերության պրոդուկտներին փոխարինել էին բուկլետներն ու ծաղիկները։
Ավելի ուշ ԲՏԱ նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել` նշելով, որ ցուցանմուշների տեղափոխման ընթացքում առաջացած լոգիստիկ խնդիրների հետևանքով՝ հայկական ռազմական տեխնիկայի ցուցանմուշները չեն հասել Աբու Դաբի։ Իսկ վերջերս էլ նախարար Հակոբ Արշակյանն ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ հայտարարեց, թե հայկական դատարկ տաղավարը, ըստ տարբեր գնահատականների, ամենագեղեցիկներից է եղել:
ԼՈւՐԵՐ.com-ը գրավոր հարցում է ուղարկել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն` պարզելու, թե փետրվարի 21-25-ին կայացած միջոցառմանը բուկլետով ներկայանալու համար Հայաստանի պետական բյուջեից որքան գումար է հատկացվել, նախարարության քանի աշխատակից է հարկատուների հաշվին գործուղման մեկնել, ինչպես ասում է նախարար Հակոբ Արշակյանը` շատ գեղեցիկ տաղավարում բուկլետ ցուցադրելու համար։
Ստացված պատասխանում նշված է, որ ցուցահանդեսին ԲՏԱ նախարարությունից մասնակցել է 6 հոգի։
Ցուցաահանդեսին մասնակցել են նաև 14 հայկական ընկերություն և 45 ներկայացուցիչ։
Պետական բյուջեից ավիատոմսերի գնման համար հատկացվել է 2 միլիոն 537 հազար 520 դրամ։
Թեև նախարարությանը հարցրել ենք, թե որքան գումար է հատկացվել պետական բյուջեից պատվիրակության օրապահիկի, գիշերակացի համար, սակայն նախարարությունը պատասխանում թիվ չի նշել, ընդամենը հղում է արել օրենքին։
«Օրապահիկն ու գիշերակացը հաշվարկվել է համաձայն ՀՀ կառավարության 20.12.05 թիվ 2335 որոշման սահմանված նորմատիվների»,-կարդում ենք պատասխանում։