Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե իր պատկերացմամբ ինչի համար մեր տղաները զոհվեցին Արցախում
Շատ դժվար է գտնել այն մեկնարկային կետը, որից այս պրոցեսը սկսվել է: Այս մասին Արագածոտնում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով հայ-թուրքական, հայ-ադրբեջանական թշնամանքի մասին:
Փաշինյանի խոսքերով, պետք է այս փակ պրոցեսն ինչ-որ կերպով կառավարվի, որովհետև դա ամենամեծ մարտահրավերն է, որն ունի Հայաստանն ու ուրիշները. «Քանի մեզ են համարում թշնամի, մենք ենք համարում թշնամի, քանի մենք ենք համարում՝ մեզ են համարում թշնամի: Սա հեշտ հարց չէ, եթե հեշտ լիներ, վաղուց լուծած կլինեինք»:
Փաշինյանի խոսքերով, Ղարաբաղի հարցը լուծված չէ. «Ինչքան էլ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարի, թե հարցը լուծված է, հարցը լուծված չէ:
Ես ուզում եմ ասել, որ շատ կլինեն հարցեր, թե լավ ի վերջո ինչի համար զոհվեցին մեր տղերքը: Ես ուզում եմ շատ կոնկրետ պատասխանել այս հարցին՝ մեր տղերքը զոհվեցին այն բանի համար, երբ որ այսօր Ադրբեջանի նախագահը հայտարարի Ղարաբաղի հարցը լուծված է, մենք կարողանանք հայտարարել, որ լուծված չէ: Որովհետև Ադրբեջանի պլանը հենց դա էր, որ ֆիզիկապես Ղարաբաղում հայ չմնա: Մենք դա գիտենք: Բայց այսօր Արցախը կա, արցախահայությունը կա: Ես ուզում եմ ասել, որ դա մեր զոհված եղբայրների, զինվորների բանակի շնորհիվ է: Այն, ինչ ունենք, ունենք մեր տղաների շնորհիվ»,-ասել է նա: