Կարևոր ուղերձ Թեհրանից. ՀՀ սահմանին պայթյուն են նախանշում
Իրանական տելեգրամյան ալիքները երեկ հղում էի կատարում իրենց լրատվամիջոցներին և փոխանցում, որ Թուրքիան զինտեխնիկա է կուտակում Հայաստանի սահմանագծում, իբր զորավարժությունների պատճառաբանությամբ:
Այդ աղբյուրների համաձայն, այդ զինտեխնիկաները նախապես Սիրիայում են օգտագործվել, իսկ այժմ զորավարժության անվան տակ կուտակվում են Հայաստանի սահմանագծում:
Իրանական լրատվամիջոցները այդ տեղաշարժի թիրախը ՀՀ Սյունիքի մարզն են համարում և իրենց զինված ուժերին հորդորում են ակտիվություն ցուցաբերել Իրան-Հայաստան սահմանին:
Ըստ աղբյուրների վերլուծությունների՝ Անկարան և Բաքուն մտադիր են հարձակում գործել Սյունիքի ուղղությամբ և կտրեն երկու երկրների միջև գտնվող սահմանը:
Հիշեցվում է, որ Իրանը բազմիցս հայտարարել է, որ տարածաշրջանում միջազգային և աշխարհաքաղաքական սահմանների փոփոխությունը կարմիր գիծ է Իրանի համար: Որպեսզի մեծամասշտաբ պատերազմը կանխվի, անհրաժեշտ է, որպեսզի իրանական կողմը ռազմական ներկայություն ապահովի հայկական-նախիջևանյան սահմաններին մոտ, հայտնում են իրանական լրատվականները:
Վերջիններս նաև նկատել են, որ անցյալ աշնանը սանձազերծված ղարաբաղյան պատերազմը սկսվեց ԱՄՆ-ում ընտրությունների նախաշեմին: Իրանցի փորձագետների կանխատեսմամբ, շատ հնարավոր է, որ հաջորդ պատերազմն էլ համընկնի Իրանում ընտրությունների հետ, «սակայն դա հնարավոր է նաև առաջիկա շաբաթներին»:
Այն, որ զորավարժություններ անցկացնելու պատճառաբանությամբ Ադրբեջանում թուրքական զորք է հայտնվել, այդ մասին բազմիցս է շեշտվել, որ պատահականություններ այստեղ հազիվ թե լինեն: Ուժի ցուցադրության համար հազիվ թե Ադրբեջանը շարունակի զինվել ու ամրացնել բանակը:
Այնպես որ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից խաղաղասիրական ելույթները միայն կեղծիք են:
Երեկ Անկարան հանդես է եկել հերթական նման ուղերձով:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ելույթ ունենալով իշխող կուսակցության համագումարում, անդրադարձել է արցախյան թեմային՝ ասելով. «Նրանք, ովքեր ստանձնել էին լուծել այս ճգնաժամը Մինսկի եռյակի անվան տակ, 30 տարի շարունակ ոչինչ չարեցին բացի հարցն ավելի բարդացնելուց»:
Էրդողանը, այնուհետև կրկնելով նախկինում արտահայտած իր նույնաբովանդակ մտքերը, պնդել է, որ իր ադրբեջանցի եղբայրներն են միշտ ջանքեր գործադրել ճգնաժամը երկխոսության և համաձայնության միջոցով լուծելու համար: Թուրքիայի նախագահը Հայաստանին մեղադրել է ժամանակ առ ժամանակ «Ադրբեջանի վրա հարձակումները շարունակելու և երկխոսության ուղիներն արգելափակելու մեջ»: «Անցյալ տարվա վերջին ամիսներին, երբ Հայաստանի բանակը կրկին անցավ հարձակման, մենք, որպես Թուրքիա, մեր բոլոր հնարավորություններով կանգնեցինք մեր ադրբեջանցի եղբայրների կողքին: Թուրքիայի աջակցության և Ադրբեջանի պայքարի շնորհիվ, փառք Ալլահի, վերջ դրվեց այդ կեղտոտ բռնազավթմանը»,-ասել է նա:
Ապա՝ Էրդողանը հավելել է, որ Թուրքիան հետամուտ է լինելու 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի համաձայնագրի կետերի իրականացմանը: Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացն էլ ավելի է ամրապնդել Թուրքիայի և Ադրբեջանի եղբայրությունը:
Այսինքն, Ղարաբաղում պատերազմի մեղքը Թուրքիայի ղեկավարը գցել է հայկական կողմի վրա, ու մինչ այս պահը պաշտոնական Երևանից որևէ հակադարձում չկա, որ պատերազմ սանձազերծող կողմը չի կարող հայկական կողմին մեղադրել պատերազմ սկսելու մեջ:
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն ինքն է խոստովանել, թե ինչու են գնացել խնդրի ռազմական լուծմանը, այսինքն, գոնե այս հարցում Էրդողանն ու Ալիևը, կարծես, պետք է միասնական կարծիք ունենային... Բայց, ինչևէ, սա միակ կեղծիքը չէ, որը կարելի է լսել թուրք-ադրբեջանական դաշինքի կողմից:
Իսկ Իրանի անհանգստությունները կարելի է հասկանալ, թուրքական՝ ահաբեկիչների հետ խառնված բանակն, իհարկե, իրական սպառնալիք է հենց Իրանի համար, որը արևմուտքն ամեն պահի կարող է օգտագործել ընդդեմ Իրանի: