«Հայրենիք» կուսկացությունը և ես մեր տեղը հստակ տեսնում ենք հակաիշխանական հատվածում․ Արթուր Վանեցյան
«Հայրենիք» կուսակցությունն իր առաջ ուներ խնդիրներ, որոնցից մի քանիսը կարողացավ լուծել։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին, «Ծիծեռնակաբերդում» լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
«Լուծել չկարողացավ Նիկոլ Փաշինյանի  վարչապետությամբ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցը։ Ի սկզբանե մեր առջև դրված էր խնդիր պարտադրել իշխանություններին հրաժարականի և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման, բայց մեկ պայմանով, որ մեկ տարի պետք է լինի անցումային կառավարություն։ Այդ օրակարգից անցումային կառավարության հատվածը չստացվեց, բայց ես կարծում եմ, որ «Հայրենիքի փրկության շարժումը» կատարել է իր առջև դրված խնդիրը՝ հանրության գերակշռող հատվածի մոտ կասկած չկա, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա»,- նշեց նա։
Արթուր Վանեցյանի խոսքով «Հայրենքի» կուսակցությունն տարբեր կուսակցությունների հետ ունենում քննարկումներ ։
«Կլինի դաշինքով մասնակցություն, թե միայնակ, առաջիկայում կհայտարարվի։ Կա քաղաքական ուժերի և անհատների մի խումբ, որն հակաիշխանականներ են, և կա մի խումբ, որոնք իշխանությունների հետ են։ «Հայրենիք» կուսկացությունը և ես մեր տեղը հստակ տեսնում ենք հակաիշխանական հատվածում»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի և իր խոսնակ Մանե Գևորգյանի դեմ ներկայացրած հայցի ետ վերցնելու, Վանեցյանը նշեց․ «Դատարանն ասաց, որ տեղեկությունը տարածվել էր վարչապետի խոսնակի անձնական էջով, և այդ դեպքում վարչապետը չի հանդիսանում պատասխանող կողմ և այդ հիմնավորմամբ ետ է վերցվել վարչապետի դեմ ներակայացված հայցը»։
Հարցին, թե երբ է վերջին անգամ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանին, Վանեցյանը պատասխանեց․ «Մի քանի ամսի առաջ ուղղակի տեսել ենք, խոսել,  որևէ քաղաքական քննարկում  չի եղել, բանագնացի ֆունկցիա նա չի կատարել»։