Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերան Ռաֆիկ Քեվեյան. «Այսօր ես 95 տարեկան եմ, բայց իմ կյանքում Տիգրան Արզաքանցյանի նման մեկին չեմ հանդիպել »
Բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Տիգրան Արզաքանցյանը և գործադիր տնօրեն Վարսենիկ Գրիգորյանը հարգեցին Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը: Ծովազարդում նրանք ծաղկեպսակ դրեցին Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված հայերի հուշարձանին:
Ապա նրանք այցելեցին վետերաններին, որոնց երկար տարիներ միշտ շնորհավորում և օգնում են: Երբ հիմնադրամը նոր սկսեց սատարել հերոսներին, նրանք երկու հարյուր հոգի էին, այժմ մնացել են վեց վետերաններ... «Մենք մայիսի 9-ը համարում ենք հաղթական տոն:Հայ ժողովուրդը մասնակցել է ֆաշիզմի դեմ պայքարին: Հպարտ եմ, որ անձամբ ճանաչում եմ հերոսներին, հայ գեներալներին, մարշալներին: Այս օրը չպետք է մոռացվի», - համոզված է Տիգրան Արզաքանցյանը: Նա վետերաններին մաղթեց երկար կյանք, որպեսզի նրանք պատմական կարևոր փաստերն ու ավանդույթները փոխանցեն իրենց թոռներին և ծոռներին:
«Տիգրան Արզաքանցյան» հիմնադրամը երկար տարիներ ավանդաբար այցելել է վետերաններին և այս տարի շարունակում է իր հին ու բարի ավանդույթը: Տիգրան Արզաքանցյանը և Վարսենիկ Գրիգորյանը այցելեցին Գավառի տարածաշրջանի վեց վետերանի: Առաջին այցը Ծովազարդ համայնք էր, համայնքի միակ վետերան ՝ 97-ամյա Արամայիս Կատվարյանին: Վետերանը շնորհակալություն հայտնեց հովանավորին և առողջություն մաղթեց նրան և նրա ընտանիքին. «Ապրեք երկար: Շնորհակալություն շնորհավորանքի և աջակցության համար: Թող ձեր բոլոր գործերը հաջողությամբ պսակվեն »:
Համայնքի ղեկավար Արամայիս Ենգոյանը նշեց, որ վետերանները միշտ գտնվում են Տիգրան Արզաքանցյանի ուշադրության կենտրոնում, նրանց երբեք չեն մոռանում. «Որպես Ծովազարդ համայնքի ղեկավար ՝ ես շնորհակալություն եմ հայտնում Տիգրան Արզաքանցյանի բարեգործական հիմնադրամին և շնորհավորում վետերաններին Հաղթանակի առթիվ:»
Տիգրան Արզաքանցյանը և Վարսենիկ Գրիգորյանը նաև ներկա գտնվեցին ծննդյան օրվա երեկույթին. վետերան Ռաֆիկ Քեվեյանը դարձավ 95 տարեկան. «Այսօր ես 95 տարեկան եմ: Բայց իմ կյանքում ես երբեք չեմ հանդիպել Տիգրանի նման մեկին: Նա իսկական հայ է, Գավառցի հայ: Նա շատ լավ առաջնորդ կլիներ: Եթե Տիգրանը այդպիսին դառնար, երկրում ամեն ինչ լավ կլիներ: Ոչ ոք նրան չի օգել, նա ամեն ինչի հասել է իր ուժով, ճարպկությամբ, գիտելիքներով: Նա իսկական Տիգրան Մեծն է», - ասաց հոբելյարը:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերան Մամիկոն Միրիբյանը շնորհակալություն հայտնեց «Տիգրան Արզաքանցյան» հիմնադրամին երկար տարիներ իր հետ գտնվելու համար. «Տիգրանը լավ մարդ է, ուր էլ որ գնա, իր համար տեղ կգտնի, և Աստված ուզում է, որ փառքն անբաժան լինի Տիգրան Արզաքանցյանից»:
Միաժամանակ, Տիգրան Արզաքանցյանը նշեց, որ Արցախում ձախողված պատերազմից հետո ինքը չի կարող մայիսի 9-ը նշել ինչպես նախկինում: Մեծ թվով զոհերը, գերիները, կորցրած տարածքները թույլ չեն տալիս դա անել ... «Ես շատ տխրում եմ ՝ տեսնելով զոհվածների հուշարձանի կողքին գտնվող տղաների անունները... 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված պատերազմում մենք կորցրեցինք մեծ թվով մարդկանց, մենք տառապում ենք մեր զոհերի ծնողների հետ միաս... », - ասաց «Տիգրան Արզաքանցյան» հիմնադրամի նախագահը: Եվ իր ժողովրդին մաղթեց համբերություն: Ի վերջո, հայերը հաղթող ժողովուրդ են, հզոր: Հետևաբար, «մենք նորից կհաղթենք, ավելի ուժեղ կդառնանք, եթե միասնական լինենք»:
«Տիգրան Արզաքանցյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարսենիկ Գրիգորյանը կիսեց Տիգրան Գրիգորևիչի ցավը. «Ես ցավում եմ այն մայրերի համար, ովքեր կորցրել են իրենց թանկագին զավակներին: Մենք ցանկանում ենք, որ բոլոր գերիները վերադառնան իրենց ընտանիքներ: Որ մեր երկրում վերջապես խաղաղություն լինի: Աստված տա, որ մենք ունենանք ուժեղ Հայաստան, ուժեղ Հայրենիք: Եկեք ստեղծենք ապահով ապագա մեր երեխաների համար»: