Շարժական սրճարանատերերի բողոքի ակցիան կառավարության դիմաց (ուղիղ)
Շարժական սրճարանների ոլորտի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց:
«Շարժական սրճարանների միության» հիմնադիր Արեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով ասել է, որ կառավարությունից խնդրելու են, որպեսզի շարժական սրճարաններին այլընտրանքային տարբերակ առաջարկեն:
«Պետք է ՀԷՑ-ին հորդորեն, որ ժամանակավորապես թույլտվություն տան, որպեսզի բոլոր 47 շրջիկ կետերը թույլտվություն ունենան աշխատելու, մինչ օրենքը կկարգավորվի: Մենք հորդորել ենք, որպեսզի շրջիկ կետերը հանեն Հանրապետության հրապարակի տարածքից, Հանրապետության հրապարակի մետրոյի մոտակայքից: 9 տնտեսվարող հետեւել է մեր հորդորին, սակայն քաղաքապետարանը դեռեւս ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել»,-գրել էր Արեն Մելիքյանը:
Նշենք, որ Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հանձնարարությամբ գույքագրվել են մայրաքաղաքում առկա շրջիկ առեւտրի կետերը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ Երեւանում գործունեություն է ծավալում նմանատիպ 47 մեքենա:
«Մենք մի կողմից փորձում ենք ամբողջ քաղաքում կրպակները հանել, որոնք փաստացի խանգարում են Երեւանի բնականոն զարգացմանը, մարդկանց տեղաշարժին, հիմա էլ այդ նույն կրպակներից դնում են մեր ավտոկայանատեղիների վայրերում: Շարժական առեւտուրը հենց նրանով է շարժական, որ ամեն օր տարբեր վայրերում ես առեւտուր իրականացնում: Եվ շարժական մեքենան, այո, որեւէ լարանցում չպետք է ունենա: Այդ պարագայում եւս ստացվում է, որ եկել են կայանել երկարատեւ գործունեության համար: Ես լսել եմ, որ դժգոհություն կա տնտեսվարողների կողմից, բայց այդ դժգոհությունն ամենեւին էլ տեղին չէ, որովհետեւ մենք թույլ չենք տալու, որ նոր կրպակներ առաջանան՝ այն էլ արդեն ավտոկայանատեղիներում: Ոչ մի տարբերություն չկա կցորդի եւ կրպակի միջեւ, որն ուղղակի անիվներ ունի: Մենք քաղաքը տանում ենք առաջ, չենք տանում հետ՝ 90-ականների, որ ով, որտեղ, ինչ ուզում, դնում էր եւ սկսում էր վաճառել»,- ընդգծել է Հայկ Մարությանը:
Երեւանում շրջիկ առեւտրի կետերի գործունեությունը կանոնակարգելու նպատակով քաղաքապետարանը հանդես է եկել օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությամբ: Օրենքի ընդունումից հետո ավագանին կտա բոլոր չափորոշիչները եւ գոտիավորումը, ինչպես նաեւ ժամերը եւ օրերը:
Քաղաքապետարանը կոչ է անում ձեռնպահ մնալ շրջիկ առեւտրի մեքենասարքավորումներ ձեռք բերելուց եւ գործունեություն ծավալելուց, քանի որ օրենքի փոփոխությունից հետո դրանք կարող են չհամապատասխանել նոր չափանիշներին եւ դրանք շահագործողները գործունեություն ծավալելու իրավունք չստանան, ինչի հետեւանքով տնտեսվարողները, հնարավոր է, վնասներ կկրեն»,- նշված է հաղորդագրության մեջ: