Տիգրան Արզաքանցյան. «Անհրաժեշտ է անձնական օրինակով միավորել մարդկանց հանուն ստեղծագործական նպատակների»
Սևանա լիճը բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Տիգրան Արզաքանցյանի սիրելի վայրերից մեկն է: Նա գալիս է այստեղ սպորտով զբաղվելու, լողալու, ինչպես նաև խաշլամա պատրաստելու և իր հարազատներին ազգային կերակրատեսակով կերակրելու համար ՝ հավաքելով նրանց մեծ սեղանի շուրջ: Հայաստանի ազգային բնական ժառանգությունը Արզաքանցյանների ամբողջ ընտանիքի համար կարևորագույն վայր է: Ուստի նրանք ամեն ինչ անում են Սևանի նախնական տեսքը պահպանելու համար: Դրա համար պարբերաբար շաբաթօրյակներ են կազմակերպվում լճի ափին:
«Ես շատ վրդովվում եմ, երբ տեսնում եմ աղբի բլուրներ, որոնք հանգստացողները թողնում են զբոսախնջույքից հետո: Բայց ես հասկանում եմ, որ անհրաժեշտ է անձնական օրինակով միավորել մարդկանց հանուն ստեղծագործական նպատակների : Եվ այդ ժամանակ մնացածները նույնպես կմիանան, կձգտեն փոփոխությունների», - հավաստիացրեց Տիգրան Արզաքանցյանը:
Շաբաթօրյակին մասնակցում էին և՛ երիտասարդությունը, և՛ հանգստացողները, և՛ Տիգրան Արզաքանցյանի ընտանիքը: «Ես և Տիգրանը արարողներ ենք: Սիրում ենք նոր բաներ ստեղծել, օգնել մարդկանց և երկրին: Հավատում ենք, որ համախոհները մի ուժ են, որը կարող է ամեն ինչ դեպի լավը փոխել», - համոզված է Տիգրան Արզաքանցյանի կինը ՝ Նատալյա Ռոտենբերգը:
Տիգրան Արզաքանցյանի, նրա ընտանիքի և համախոհների ջանքերի շնորհիվ հնարավոր եղավ կարգուկանոն հաստատել Սևանի ափի մի փոքր հատվածում: Եվ ջանքեր գործադրել, որպեսզի երկրում ամենագեղեցիկ վայրը ինչպես միշտ մնա Հայաստանի մարգարիտը `ներկա և ապագա սերունդների համար: