Փողոցային նկարչուհին դատի է տվել Վատիկանին իր աշխատանքից անպատշաճ կերպով օգուտ քաղելու համար (լուսանկարներ)
Փողոցային նկարչուհի Ալեսիա Բաբրոուն դատի է տվել Վատիկանի գլխավոր փոստային բաժանմունքին՝ իր աշխատանքից անպատշաճ կերպով օգուտ քաղելու համար, հայտնում է Associated Press-ը:
Խոսքը 2019 թվականին Վատիկանի հարակից կամրջի վրա պատկերված գրաֆիտիի մասին է: 19-րդ դարի գերմանացի նկարիչ Հեյնրիխ Հոֆմանի աշխատանքի ոճով ստեղծված գրաֆիտին պատկերում է Քրիստոսին, որի վրա մարդկային սիրտ է, իսկ մարմնի վրա գրված է «Պարզապես օգտագործիր այն» բառերը:
Նշվում է՝ գրաֆիտին ավարտին հասցնելուց մեկ տարի անց Ալեսիա Բաբրոուն ցնցվել է՝ իմանալով, որ այս ստեղծագործության պատճենն օգտագործվել է Սուրբ Զատկի համար նախատեսված փոստային նամականիշների վրա՝ առանց նրա համաձայնության:
Նկարչի փաստաբանները նամակներ են ուղարկել Վատիկանի ֆիլատելիստական և դրամագիտական բաժանմունքներ՝ այս հարցը խաղաղ ճանապարհով լուծելու խնդրանքով: Սակայն նրանց պատասխան չի տրվել: Այդ պատճառով Բաբրոուն ստիպված է եղել դատական հայց ներկայացնել մտավոր սեփականության իրավունքի խախտման համար:
Դրանում տուժողը որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջում է 130 000 եվրո: Բաբրոուն այս առնչությամբ շեշտել է, որ դատավարությունը Կաթոլիկ եկեղեցու կամ Վատիկանի դեմ նախատեսված հարձակում չէ: Հայցը ներկայացվել է միայն նրա համար, որ նկարչի իրավունքը պաշտպանված լինի:
Հայցադիմումի համաձայն՝ փոստային նմուշների միայն առաջին տպաքանակը ներառել է 80 000 նամականիշ: Դրանց 1 հատը վաճառվել է 1,15 եվրոյով: