Միգրացիոն ծառայությունը պարզաբանել է օտարերկրացիների աշխատանքի թույլտվության տրամադրման ընթացակարգի պարզեցումը
Ազգային ժողովը մայիսի 27-ին երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է Օտարերկրացիների, Պետական տուրքի և Սոցիալական աջակցության մասին ՀՀ  օրենքների, ինչպես նաև Վարչական իրավախախտումների և ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքերում փոփոխությունների փաթեթը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության Միգրացիոն ծառայությունից, այդպիսով, հնարավորություն է ստեղծվում  ունենալ  ՀՀ ժամանող աշխատանքային միգրանտների ամբողջական պատկերը, ինչը կարևոր  է ինչպես անկանոն  միգրացիայի կանխարգելման, այնպես  էլ  այդ  անձանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
«Ներկայացված փաթեթի ընդունման արդյունքում.
ստեղծվում է օտարերկրյա աշխատողների գրանցման միասնական էլեկտրոնային հարթակ,  որը հնարավորություն է տալու  միաժամանակյա հասանելիություն ապահովել   աշխատանքի թույլտվության գործընթացում ներառված  բոլոր պետական մարմինների  համար, կրճատելով  գործընթացի  վրա ծախսվող  ժամանակը  և բարելավելով վարչարարությունը,
պարզեցվում  է աշխատանքի թույլտվության  տրամադրման  ընթացակարգը։ Ներկայումս  աշխատանքի թույլտվությունը տրամադրվում  է  գործատուին, իսկ  դրա հիման վրա արդեն աշխատողը ստանում  է  կացության  կարգավիճակ։ Առաջարկվող կարգով աշխատանքի թույլտվությունը  իրենից  ներկայացնելու  է  էլեկտրոնային հարթակում տրվող հաստատում, որի հիմքով օտարերկրացին ստանալու է ժամանակավոր կացության կարգավիճակ։ Արդյունքում կրճատվում  է   վարչարարությունը, թեթևանում թե՛ գործատուի և թե՛ օտարերկրացու բեռը,
հստակեցվում է ԵԱՏՄ մասին պայմանագրով նախատեսված ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիների աշխատանքային գործունեությունը կարգավորող նորմերի կիրարկումը,
հստակեցվում  են     աշխատանքի  թույտվության  տրամադրելու հարցում պետական լիազոր մարմնի, ինչպես  նաև  գործընթացում ներառված  մյուս   մարմինների   գործառույթները,
հնարավորություն է ստեղծվում հավաքագրել ամբողջական  վիճակագրական տվյալներ,  այդ  թվում առանց  աշխատանքի  թույլտվության  ՀՀ-ում աշխատող  օտարերկրյա  քաղաքացիների  վերաբերյալ։
Փաթեթում նշված մի շարք գործընթացներ առավել դետալային կարգավորման  են ենթարկվելու ՀՀ  կառավարության  որոշումներով, ինչն  էլ կառավարությանը  առավել մեծ ճկունություն  է տալու միգրացիոն հոսքերի կառավարման  հարցում»,- հայտնեցին Միգրացիոն ծառայությունից։