«Ոչ մի հրաշագործ ուժ չի գալու մեզ օգնության»․ Արթուր Ալավերդյան
Արթուր Ալավերդյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՝
«Այն ժողովուրդը, որը չի ցանկանում կերակրել իր բանակը, շուտով ստիպված կլինի կերակրել օտարինը»,- այս խոսքերը միաժամանակ վերագրում են թե Կլաուզեվիցին, թե Նապոլեոն Բոնապարտին։
Հայկական բանակի կազմավորման 30 ամյակն ենք նշում այսօր։ Ցավոք, շնորհավորանքների ու ցնծության խոսքերի փոխարեն այսօր հետ ենք նայում ու վերլուծում բացթողումները։ Իսկ այդ բացթողումների մեղավորները բոլորս ենք, ու բոլորս էլ չափազանց թանկ գին ենք վճարում դրանց համար։ Սակայն, ինչպես միշտ ես նշում եմ, հիմա առավել եւս մենք իրավունք չունենք թեւաթափ լինելու ու հուսահատվելու։ Արդեն ժամանակն է, որ գիտակցենք ու հասկանանք, որ ամեն բան մեր ձեռքերում է, ու ոչ մի հրաշագործ ուժ չի գալու մեզ օգնության։ Համախմբվենք, միանանք ու ամուր կանգնենք մեր բանակի կողքին։ Օր ու գիշեր աշխատենք ու առանց տրտնջալու սատար լինենք մեր բանակին։ Սա է մեր միակ փրկությունը՝ համատարած մոբիլիզացվել , չեզոքացնել մեզ սպառնացող վտանգները, արդիականացնել ու ուժեղացնել բանակը՝ դրանով հզորացնելով մեր երկիրը։
Մեր ապագա հաղթանակներն անխուսափելի կլինեն, եթե հիմա բոլորս գիտակցաբար աշխատենք այս ուղղությամբ՝ ամեն մեկս մեր ոլորտում, մեր ուժերի ներածի չափով։
Շնորհավոր տոնդ, հայ զինվոր։ Շնորհավոր տոնդ, Հայկական բանակ։