Եվրոնեսթում ունեցած ելույթիս ամբողջական տեքստը.
Հարգելի նախագահող, պատվարժան հյուրեր
Ուրախ եմ ողջունել Հայաստան ժամանած հյուրերին: Որպես հնագույն քաղաքակթրության ներկայացուցիչ, որը նշանակալի ազդեցություն է ունեցել արևելքի և արևմուտքի զարգացման գործում, մենք մշտապես ուրախ ենք եղել հյուրընկալել մեր բարեկամներին: Ովքեր մեր տուն են եկել բարի մտադրություններով, ստացել են համարժեք վերաբերմունք, իսկ նրանք, ովքեր Հայաստան են եկել վատ նպատակներով, հիմա պատմության դասագրքերում նկարագրված են որպես անհետացած ժողովուրդներ և պետություններ:
Ինչպես մարդկության մի զգալի հատված, այսօր մեր պետությունը գտնվում է օրեցօր խորացող տուրբուլենտության կիզակետում, որտեղ աշխարհը դարձել է առավել վտանգավոր, կարմիր գծերը դադարել են գործել, իսկ ավանդական քաղաքական պատասխանատվությունը փոխարինվել է լայն տարածում գտած պոպուլիզմով:
Ես տևական ժամանակ ղեկավարել եմ ԵՊՀ եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնը և ակադեմիական պատկերացում ունեմ Եվրոպայի և եվրոպական արժեքների մասին: Սակայն, հետևելով ընթացող գործընթացներին և դրանց վերաբերյալ միացյալ Եվրոպայի արձագանքներին, ուղղակի զարմացած եմ և խճճված. իմ իմացած Եվրոպան չէր կարող թույլ տալ այսպիսի բացահայտ երկակի ստանդարտներ: Ես չեմ ճանաճում այն Եվրոպան և չեմ գտնում այն եվրոպական արժեքները, որոնք պաշտպանել և որոնց համար պայքարել եմ ավելի քան մեկ տասնամյակ:
Թուրքիան և Ադրբեջանը, որ Մերձավոր արևելքից միջազգային ահաբեկիչների ներգրավմամբ, Արցախում և Հայաստանում գործել են մարդկայինության դեմ բազմաթիվ հանցանքներ, մինչ օրս չեն պատժվել. եվրոպական ոչ մի պատժամիջոց չեն կիրառվել նրանց դեմ:
Այսօր իմ երկիրը գտնվում է բավական ծանր իրավիճակում. այն վարակված է պոպուլիզմի ծանր վարակով: Բայց սա երկար չի տևելու:
Ադրբեջանցի «գործընկերներին» ուղղված իմ մեսիջը շատ պարզ է. չշփոթեք Հայ Ազգը Հայկական պետությունը մի խումբ պոպուլիստների հետ, ովքեր պատահականորեն ղեկավարում են Հայաստանը այս ծանր ժամանակահատվածում:
Երբեք չմոռանաք այն պատերազմի արդյունքը, երբ մեր պետությունը ղեկավարվում էր ոչ թե պոպուլիստների, այլ իրական առաջնորդների կողմից:
Չմոռանաք նաև, որ նույնիսկ քանակական առավելության և Թուրքիայի, Պակիստանի ու միջազգային ահաբեկիչների աջակցության պայմաններում երիտասարդ Հայ զինվորները 44 օր կատաղի կռիվ տալով, պաշտպանում էին իրենց Հայրենիքը:
Եվ վերջապես, Հայ ազգի և պետական մարդկանց անունից փոխանցեք պարոն Ալիևին և նրա բոսերին, որ Ղարաբաղը մշտապես եղել է, հիմա կա և ապագայում լինելու է Հայկական:
Եվ սա լինելու է աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր Հայի սուրբ պարքը:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար: