Թող գնան ղուրբան լինեն 5000 տղերքին. վանաձորցիների կարծիքներըՎաղը` ժամը 15:00-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի առջև կկայանա ակցիա. «Համահայկական ճակատ» շարժումՍահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովն է արձանագրել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակությունների ցենզերը. Ռ. ՀայրապետյանՀայաստանին անհրաժեշտ են տնտեսական և ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր. Գագիկ ԾառուկյանՍտորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» «ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Իրավական դաշտում է ամեն ինչ․ Սամվել Կարապետյանի առաջադրումը հանգիստ չի տալիս իշխանությանը Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքում
Փաշինյանը ստում է, «տնտեսական բումը» մանիպուլյացիա է, օտարերկրացիների սպառումով է տնտեսությունն աճել
Նիկոլ Փաշինյանը, սովորության համաձայն, միշտ ստում է, սա պետք է արձանագրել․ տնտեսական աճ ունենք, բայց դա կառավարության աշխատանքի արդյունքը չէ։ Այս մասին 24News-ին ասաց «Աուդիտորների պալատ» հասարակական կազմակերպության նախագահ, Պրոֆեսիոնալ հաշվապահների եվրոպական դպրոցի դասախոս, տնտեսագետ Նաիրի Սարգսյանը։
Նոյեմբերի 2-ին Ազգային ժողովում 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ Հայաստանի տնտեսությունը բում է ապրում՝ ընդգծելով, որ 2022-ի հունվար-սեպտեմբերին տնտեսական ակտիվությունը 14,1 տոկոս է կազմել։ «Այս տեմպը մեզ հնարավորություն է տալիս, որպեսզի 2022 թվականի արդյունքներով հաղթահարված համարենք 2020 թվականին համավարակի և պատերազմի հետևանքով առաջացած տնտեսական դժվարությունները և վերականգնենք մեր տնտեսական զարգացման տեմպը»,– ասել էր Փաշինյանը։
Աուդիտորների պալատի նախագահ Նաիրի Սարգսյանի խոսքերով, ռուս-ուկրաինական պատերազմի ֆոնին Հայաստան եկած, ժամանակավոր բնակություն հաստատած մոտ 200 հազար օտարերկրացիների սպառման արդյունքում է տնտեսական աճն արձանագրվել։
«Ընդորում, շատ կարևոր են մակրոտնտեսական մյուս ցուցանիշները՝ գործազրկության մակարդակ, աղքատության ցուցանիշ, այդ ցուցանիշների վրա է պետք ուշադրություն դարձնել։ Առկա տնտեսական աճն ավելի է խորացնում աղքատությունը, քանի որ 200 հազար վճարունակ անձինք եկել են Հայաստան, Երևանում սպառում են իրականացնում, մնացած այլ պայմաններին զուգահեռ՝ դա ուղիղ ազդեցություն է ունենում գնաճի վրա», - ընդգծեց նա։
Նոյեմբերի 1-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն ասել էր, որ «տարեվերջին կունենանք 10% գնաճ՝ նույնիսկ զսպման մեխանիզմներով»։ Ըստ Գալստյանի՝ ԿԲ-ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացրել է 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 10․5%, այս տարվա սեպտեմբերին 12-ամսյա գնաճն ավելացել ու կազմել է 9․9%, բնականոն գնաճը՝ 10․5%։
Տնտեսագետ Նաիրի Սարգսյանն ասաց, որ ԿԲ նախագահը ճիշտ է, սպասելի է գնաճը։ «Ընդ որում, գնաճը որ համընդհանուր հաշվարկային ներկայացնում են 10%, առաջին անհրաժեշտության սպառման ապրանքների դեպքում ավելին է․ միգուցե 20-30% գնաճ ունենանք այդ շրջանակներում։ Պատկերացրեք՝ այդ 200 հազար անձանց սպառման ֆոնին տեղի է ունենում գնաճ, իսկ մշտական բնակչության մոտ, ում եկամուտները չեն ավելանում ընդհանրապես, տեղի է ունենում ծախսերի ավելացում, հետևաբար՝ ավելի աղքատացում։
Ու այստեղ հարց է առաջանում՝ ուղղված Ն․ Փաշինյանին՝ «Այդ «տնտեսական բումը» ՀՀ քաղաքացու վրա ի՞նչ ազդեցություն թողեց, դրակա՞ն, թե՞ բացասական»։ Բնականաբար, բացասական ազդեցություն է թողնում, աղքատությունը խորանում է, գործազրկության մակարդակը չի նվազում։ Այնպես որ, «տնտեսական բում» և այլն իշխանությունների սովորական արտասանվող, մանիպուլյատիվ հայտարարություններն են», - նշեց Սարգսյանը։
Իսկ թե ի՞նչն է բերել տնտեսությունն այս վիճակին, ապա Աուդիտորների պալատի նախագահն ասաց, որ կառավարությունը ոչինչ չի արել․ «Երբ որ բացում եք վիճակագրական տվյալները, այնտեղ մինչև 27-30% ծառայությունների ոլորտի աճն է, ընդ որում, հյուրանոցային և հանրային սննդի ծառայությունները»։
«Ու մեկ այլ ցուցանիշ էլ ասեմ, որը հիմնավորում է կառավարության ղեկավարիի կեղծիքը․ մանրածախ առևտուրն աճել է ընդամենը 2%-ով։ Եթե այսպիսի պայմաններում մանրածախ առևտուրն աճում է ընդամենը 2%-ով, ընդ որում 200 հազար անձի սպառման պարագայում, նշանակում է, որ ՀՀ քաղաքացիները սպառումը կրճատել են, որովհետև աղքատացել են, չեն կարողանում ապրանք գնել։
Նրանց սպառման կրճատման ֆոնին ավելացել է Ռուսաստանից Հայաստան ներգաղթածների սպառումը, արդյունքում սալդոն (դրամական մուտքերի և ծախսերի տարբերություն) դրական է եղել։ Բայց սա ուղիղ ցուցիչ է հիմնավորելու, որ կառավարությունը ոչինչ չի արել բարելավման ուղղությամբ, ամեն ինչ արել է ՀՀ բնակչին աղքատացնելու ուղղությամբ», - եզրափակեց Նաիրի Սարգսյանը։