Երևանի Ռուսական գրքի տան նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Լև Տոլստոյի անվան գրական-գեղարվեստական ​​մրցույթը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
2022 թվականի հունիսի 5-ին «Ռուսական գրքի տան» հիմնադիր՝ Մհեր Ավետիսյանի կողմից հայտարարվել էր Լև Տոլստոյի անվան գրական-գեղարվեստական  մրցույթ ՀՀ Սյունիքի մարզի դպրոցականների համար։
Մրցույթի թեմաներն էին` ռուս մեծ գրողի «Մանկություն», «Դեռահասություն», «Պատանեկություն» եռերգությունը և «Գնդակից հետո» ու «Ինչպես են ապրում մարդիկ» պատմվածքները, որին մասնակցում էին պետական, մասնավոր, լրացուցիչ ուսումնական հաստատությունների և ստեղծագործական կենտրոնների 6-12-րդ դասարանների աշակերտները։ Մասնակցության համար անհրաժեշտ էր կարդալ նշված ստեղծագործություններից մեկի բնօրինակը, ռուսերենով գրել նոր պատմվածք (շարադրություն) կամ նկարել պատմվածքը։
15 լավագույն աշխատանքների հեղինակները ստացան դրամական մրցանակներ։ Առաջին երեք տեղերի համար նախատեսված էին համապատասխանաբար 500 000, 400 000 և 300 000 դրամ մրցանակներ, իսկ մնացած 12 հաղթողները ստացան 50 000-ական դրամ։
Մրցույթի ժյուրին պետք է ընտրեր 15 լավագույն աշխատանքները և հարցազրույցներ վարեր հեղինակների հետ։
Դեկտեմբերի 25-ին Երևանի Ռուսական գրքի տունը նախաձեռնել էր Լև Տոլստոյի անվան գրական-գեղարվեստական ​​մրցույթի փակումը։
Ընդհանուր առմամբ, մրցույթին մասնակցեց Սյունիքի մարզի տարբեր դպրոցների 74 աշակերտ, սակայն հաղթող ճանաչվեց 15 աշակերտ (7 աշակերտ նկարել էր պատմվածքը, 8 աշակերտ շարադրություն էր գրել): Մասնակիցների աշխատանքները ստուգվեցին և գնահատվեցին ժյուրիի բոլոր անդամների կողմից։
Հաղթողները Երևան ժամանեցին ուսուցիչների և ծնողների հետ (անվճար տեղափոխումը կազմակերպել էր Գորիսի քաղաքապետարանը)։
Կարմիր գորգի երկայնքով երթի հնչյունների ներքո հաղթողները ժամանեցին Ռուսական գրքի տուն։ Ճեմասրահում նկարների ցուցահանդեսն էր։
Կարճ հանգստից և ընդմիջումից հետո տեղի ունեցավ հարցազրույց, որից հետո աշակերտները հարցազրույցի գնացին նկարողների և շարադրություն գրողների խմբերով։ Ժյուրիի անդամները հարցեր ուղղեցին Լ.Տոլստոյի տրված գործերի, գրավոր պատմվածքների և նկարների վերաբերյալ։ Հարցեր եղան այլ տարբեր թեմաներով ևս։
Ժյուրիի անդամները քվեարկությամբ ընտրեցին առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած դիմորդներին։