«Արցախ 35. Պայքարը շարունակվում է». խորագրով նյութերի մրցույթ երիտասարդների համար
1988 թվականը հայ ժողովրդի և Արցախի պատմության բեկումնային էջերից է։
35 տարի առաջ սեփական հողում ազատ ապրելու իրավունքի համար հայ ժողովուրդը մեկ ամբողջություն դարձած վեր ելավ պայքարի։ Հայ ժողովուրդը կյանքի գնով պահեց իր հայրենի հողը՝ դեմ գնալով հայատյաց Ադրբեջանի բոլոր սադրանքներին, բնաջնջման մոլուցքին էթնիկ զտման մոլի ձգտմանը։
35 տարի անց ևս Արցախի և Արցախի համար պայքարը շարունակվում է, որովհետև շարունակվում է նաև Ադրբեջանի նույն ծավալապաշտական մոտեցումը, սպառնալիքով հարցեր լուծելու, Արցախը հայաթափելու, հայերին բնաջնջելու քաղաքականությունը։ Ինչպես 35 տարի առաջ՝ այսօր ևս Արցախի համար պայքարը բոլորինս է։
Այս արդար կենաց պայքարի մասին մեր նոր սերունդներին ներակայացնելու, հաղորդակից դարձնելու և հայրենասիրական կարևորագույն արժեքները փոխանցելու նպատակով «Ապրելու Արցախ» հիմնադրամը՝ Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատի հետ համատեղ հայտարարում է «Արցախ 35. Պայքարը շարունակվում է». խորագրով նյութերի մրցույթ երիտասարդների համար։