Հայտարարություն՝ «Նոր Զովք» ընկերությունում կատարված խուզարկությունների վերաբերյալ
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո ձևավորված իշխանությունը հայտարարեց, որ վերացվելու են տնտեսական դաշտում առկա մրցակցային չարաշահումները, որ բոլորը ձեռք են բերելու հավասար պայմաններում բիզնես իրականացնելու իրական հնարավորություն, որի դրական արդյունքները «Նոր Զովք» ընկերությունն իրոք զգացել է իր գործունեության ընթացքում։
Դրա արդյունքում շահել են ոչ միայն տնտեսվարողները, այլ նաև՝ սպառողները, քանզի այդ նոր քաղաքականության ընթացքում մեր ընկերությունը հնարավորություն էր ստացել առավել նվազեցնել վաճառվող ապրանքների գները, ինչը սակայն լուրջ անհանգստություն էր պատճառում այլ շահագրգիռ մասնավոր սուբյեկտների։
Նրանց անհանգստությունն առավել բացահայտ դարձավ այն բանից հետո, երբ «Նոր Զովք» ընկերությունը Նոր Նորքի տարածքում նոր սուպերմարկետ հիմնեց, որից անմիջապես հետո բազմաթիվ տարօրինակ իրադարձություններ սկսեցին, որոնք ուղղված էին այդ սուպերմարկետի գործունեության խոչընդոտմանը՝ ընդհուպ դիմակավորված անձինք գիշերով կտրեցին սուպերմարկետի չիլերի խողովակը, որպեսզի դադարեցվի աշխատանքը։
Իհարկե, մենք հաջողությամբ վերացնում էինք այդ խոչընդոտները և վերականգնում ընկերության բնականոն գործունեությունը։
Սակայն, դրանից հետո, զարմանալի զուգադիպությամբ, 2023 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներն օպերատիվ աշխատակիցների հետ միասին միաժամանակ խուզարկություններ սկսեցին «Նոր Զովք» ՍՊ ընկերությանը պատկանող թվով 29 սուպերմարկետներում, ինչպես նաև գրասենյակներում ու աշխատակիցների բնակարաններում։
Այդ փաստը որքան էլ անակնկալ էր և ոչ ցանկալի, սակայն մենք գիտակցում ենք, որ իրավապահ մարմինները կարող են տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում՝ մեր ընկերության սուպերմարկետների հաջող գործունեությունից անհանգստացած, ինչ-որ շահագրգիռ անձանցից հատուկ ուղղորդված՝ սխալ, կեղծ և ոչ հավաստի տեղեկություններ ստանալ, որոնք ստուգելու կարիք լինի։
Հասկանում ենք նաև, որ ստուգման միջոց կարող են հանդիսանալ նաև խուզարկությունները, այդ թվում՝ ինչ-որ իրերի առգրավումները։
Նշված փաստը «Նոր Զովք» ընկերությանը չի անհանգստացնում, քանի որ իրավական պետությունում ոչ ոք, այդ թվում՝ մեր ընկերությունը չի կարող և չպետք է որևէ նման ստուգումներից անձեռնմխելիություն ունենալ։
Սակայն պետք է հատուկ արձանագրենք, որ մեր ընկերությանը և ընկերության ղեկավարությանը խիստ մտահոգում է այդ խուզարկությունների կատարման ձևը, որոնք դուրս են օրենքի շրջանակներից և այդ պարզ անօրինականությունները բազմաթիվ կասկածներ և չպարզաբանված հարցեր են առաջացնում։
1․ Խուզարկությունները կատարելուց առաջ իրավապահ մարմինները պահանջել են, որպեսզի անջատվեն սուպերմարկետների տարածքը տեսանկարահանող սարքերը։
Հարց- եթե իրավապահ մարմինները վստահ են, որ օրինական խուզարկություն են կատարելու, որ օրենքի խախտումներ թույլ չեն տալու, ապա ինչու՞ են նախապես անջատել տալիս տեսանկարահանող սարքերը, առավել ևս, եթե վերջում առգրավելու են նաև այդ տեսագրող սարքերի կրիչները։
2․ Խուզարկությունների արդյունքում ոչ միայն առգրավվել են ընկերության հաշվապահական փաստաթղթերը, համակարգիչները, այլև՝ ապրանքների վաճառքի համար պարտադիր դրամարկղային որոշ մեքենաներ ու ընկերության հաշվապահական հաշվառման վարումն ապահովող ծրագիրը (ՀԾ) պարունակող սերվերը, որի արդյունքում խաթարվել է Ընկերության բնականոն գործունեությունը։