Կապանի օդանավակայանում վայրէջք կատարեց փորձնական թռիչք իրականացնող L410 տեսակի օդանավը
Այսօր՝ ապրիլի 26-ին, Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանում Երևանի ժամանակով 10:58 բարեհաջող վայրէջք է կատարել L-410–UVP E20 չեխական արտադրության մարդատար օդանավը, որը նախատեսված է 19 ուղևորի համար: Այն գրանցված է Հայաստանի Հանրապետությունում: Թռիչքը կրում էր փորձնական բնույթ:
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից հայտնում են, որ օդանավը «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից օդ է բարձրացել ժամը 10:10-ին:Օդանավը «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից օդ է բարձրացել ժամը 10:10:
Կապանի օդանավակայանը վերանորոգվել է միջազգային չափանիշների համաձայն և Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի կողմից սերտիֆիկացվել է 2020 թվականին:
Այս թռիչքը հիրավի պատմական էր, քանի որ 90-ականներից Կապանի օդանավակայանում թռիչքներ չեն իրականացվել՝ բացառությամբ 2017 թվականին մեկ մասնավոր թռիչքի:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ֆեյսբուքյան էջում էլ կարդում ենք.
Այսօր, երկար տարիների ընդմիջումից հետո, Կապանի օդանավակայանում վայրէջք կատարեց փորձնական թռիչք իրականացնող L410 տեսակի օդանավը։
Լուսանկարում` վերևում «Պղնձի համար» թերթի հրապարակումն է. 1972 թվականի օգոստոսի 18-ին Կապանում վայրէջք կատարեց առաջին ուղևորափոխադրող «ՅԱԿ -40» ինքնաթիռը:
Ներքևում` 2023 թվականի ապրիլի 26-ին իրականացված փորձնական թռիչքն ու L410-ի բարեհաջող վայրէջքը: