Ռուսաստանը չի պատրաստվում լքել Արցախը
Ռուսաստանը չի պատրաստվում ընդհանրապես լքել Արցախը։ Ի հակառակ դրան՝ և՛Հայաստանի դե ֆակտո կառավարությունը, և՛ Ադրբեջանը ուզում են դուրս մղեն Ռուսաստանին Արցախի տարածաշրջանից, և դա Արևմուտքի պահանջն է։ Այս մասին MediaHub-ի հետ զրույցում հայտնեց կովկասագետ, «Հայկական Նախագծի» համահիմնադիր Կարեն Իգիթյանը։
«ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունը տարածում է կեղծ տեղեկություններ, թե Ռուսաստանն է ուզում լքի Արցախի տարածաշրջանը։ Այդ նորությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։ Հակառակը՝ Ռուսաստանն ուզում է մնա տարածաշրջանում և հենց այդ պատճառով է, որ Ոուսաստանի խաղապահ զորքերը գտնվում են Արցախում»,-ասաց Իգիթյանը։
Ինչպես հայտնի է, սեպտեմբերի 11-20-ը Հայաստանում անցկացվելու է «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Ըստ Իգիթյանի, Հայաստանի դե ֆակտո կաոավարությունը ուզում է դուրս մղի Ռուսաստանին Արցախի տարածաշրջանից Արևմուտքի պահանջով, և զորավարժությունը դրա վկայություններից մեկն է։
«ՀՀ դե ֆակտո կառավաությունը չի ուզում մասնակցի զորավարժություններին, որոնք կապ ունեն Ռուսաստանի հետ, բայց մասնակցում է զորավարժություններին ԱՄՆ հետ»,-ասաց Իգիթյանը։
Վերջինիս կարծիքով, Ռուսաստանը փորձում է դեռ դիվանագիտական միջոցներով հասցնել իր մտահոգությունը Երևանին։ Գուցե շարունակեն դիվանագիտական ճնշումները, բայց ոչ մի ավելի լուրջ գործողություն չեն անի Հայաստանի դեմ.
«Ռուսաստանն արդեն ասում է՝ կա ՀՀ կառավարություն, և կա առանձին հայ ժողովուրդ, այսինքն իրանք արդեն սկսել են դնել տարբերություն կառավարության և ժողովրդի միջև։ Ըստ իս, ժողովրդի դեմ ոչինչ չեն անելու, բայց չեմ կարող ասել նույնը կառավարության մասին։ ՀՀ դե ֆակտո կառավարությունն ակնհայտորեն հասկանում է, որ Ռուսաստանը, եթե ինչ-որ քայլ անի, անելու է իրենց դեմ, այլ ոչ թե ժողովրդի»,-եզրափակեց Իգիթյանը։