Մահման դեպքեր՝ Ստեփանակերտ–Կոռնիձոր ճանապարհին
Ստեփանակերտ–Կոռնիձոր ճանապարհին գրանցվել են մահեր։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գորիսում գտնվող ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Մարդիկ 40 ժամից ավելի ճանապարհին են եղել և այդ ընթացքում գրանցվել են մահեր, ինսուլտի դեպքեր են եղել մեծահասակների շրջանում։ Գիտեք, Կոռնիձոր հասնելու ընթացքը բավականին կրճատվել է և 10 ժամից ավելին չի տևում։ Բռնի տեղահանումը ցավալի հետևանքներ է ունենում, որի ականատեսն ենք մենք լինում։ Մարդիկ հյուծված վիճակում, մի քանի ժամում, թողնում են իրենց ունեցվածքը, անգամ դեղեր չունենալով` ճանապարհ են եկել, խցանումների մեջ են եղել»,– նշել է Ավանեսյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ Հայաստանի հիվանդանոցներում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ավելի քան 70 քաղաքացիական անձ բուժում է ստանում։
«Նրանց թիվը փոփոխվում է, նրանք 60-70-ից ավելին են և սա միայն քաղաքացիական բնակչության շրջանում եղած անձինք են։ Նրանք ունեն սրտանոթային և մի շարք այլ հիվանդություններ»,– նշել է Ավանեսյանը։
«Հիմա շատ կարևոր է, որպեսզի մեր հայրենակիցներն իրենց տեղակայման վայրերում դիմեն պոլիկլինիկաներ, կցագրվեն և այնտեղ ստանան իրենց բժշկական ծառայությունները»,– ասել է նա։