ՄԱԿ-ի դատարանը հոկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի դեմ՝ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ նիստ է նշանակել
Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանը հոկտեմբերի 12-ին լսումներ է նշանակել Հայաստանի՝ Ադրբեջանի դեմ հայցի վերաբերյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի պատճառով՝ Ռասայական խտրականության մասին կոնվենցիայի համաձայն, ասվում է դատարանի դատարանի հաղորդագրության մեջ։
Հայաստանն ավելի վաղ Արդարադատության միջազգային դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի հայց էր ներկայացրել՝ Ռասայական խտրականության մասին կոնվենցիայի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կապակցությամբ՝ կոչ անելով դատարանին ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկել Բաքվի դեմ։
«Արդարադատության միջազգային դատարանը՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական մարմինը, Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի կիրառման վերաբերյալ հանրային լսումներ կանցկացնի (Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի) հինգշաբթի՝ 12 հոկտեմբերի, 2023 թ. Հաագայի Խաղաղության պալատում»,- ասված է դատարանի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Հաղորդվում է, որ լսումները նվիրված են լինելու Բաքվի դեմ ժամանակավոր միջոցներ ձեռնարկելու մասին՝ Երեւանի խնդրանքին։