Ալիևի հերթական «մեղшդրшնքը»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ֆրանսիային մեղադրել է մարդկության պատմության մեջ ամենասարսափելի հանցագործությունների մեջ։
«Մարդկության գաղութային պատմության արյունալի հանցագործությունների մեծ մասը կատարել է Ֆրանսիան»,- ասել է Ալիևը՝ ելույթ ունենալով «Նեոգաղութատիրություն. մարդու իրավունքների ոտնահարում և անարդարություն» թեմայով միջազգային համաժողովին:
«Ֆրանսիական բանակի կողմից իրականացված ջարդերի մասշտաբներն ու աշխարհագրությունն այնքան լայն են, որ դրանք չեն կարող թվարկվել: Մարոկկոն, Թունիսը, Մալին, Ջիբուտին, Նիգերիան, Չադը, Սենեգալը, Վիետնամը, Կոմորը, Հայիթին և այլ երկրներ այսօր էլ զգում են այս օկուպացիայի ծանր հետևանքները»,- ասել է Ալիևը։
Մանրամասն թվարկելով Ֆրանսիայի բոլոր մեղքերն ու հանցագործությունները՝ Ալիևը հայտարարել է, որ «Ֆրանսիան նաև այն երկրներից է, որն օգտագործել է աշխարհում ամենամեծ թվով հանքավայրերը։ Միայն Ալժիրում ավելի քան 5 միլիոն ական է դրվել»։
Տեքստի հաջորդ մի քանի էջերում թվարկված են Ֆրանսիայի մյուս հանցագործությունները՝ գանգերի ցուցադրություն (այստեղ Ալիևը հակադարձում է «տրոֆերի պուրակում» հայկական սաղավարտների ցուցադրման հետ կապված մեղադրանքներին — խմբ.), կողոպուտ, միջուկային փորձարկումներ, ինքնիշխանությունը ճանաչելուց հրաժարվելը։ Կոմորների միություն Մայոտ կղզու շուրջ, անօրինական հանրաքվե Նոր Կալեդոնիայում, և ամենավատը՝ կորսիկերենի արգելքն է։