Լևոն Մնացականյանի սպանության մասին ինձ հայտնել են Արցախից Հայաստան եկած սպաները. գնդապետ
Երկու օր է՝ համացանցում տեղեկատվություն է տարածվել, թե Բաքվում խոշտանգումների ենթարկելով սպանել են Արցախի նախկին պաշտպանական բանակի հրամանատար Լևոն Մնացականյանին։ Մենք փորձեցինք գտնել, թե ով է այս լուրի աղբյուրը, պարզվեց` գնդապետ Վոլոդյա Հովհաննիսյանն է, ում հետ զրուցեցինք` հասկանալու համար, թե որտեղից նրան նման տեղեկատվություն։
Նա մեզ հետ զրուցում նշեց. «Ես եմ օրեր առաջ նման հայտարարություն արել` «Հայելի» ակումբում, արտահայտել եմ իմ մտավախությունները: Չեմ բացառում, որ Բաքվում սպանել են Լևոն Մնացականյանին։ Իմ նպատակն է, որ այս խնդրով զբաղվի Կարմիր խաչը, ՀՀ-ում գործունեություն իրականացնող դեսպանատները, որոնք կարծես «Նիկոլական քաղաքականություն» են վարում։ Վերջիվերջո, վերջերս էր Ալիևը հայտարարել, որ Ադրբեջանում կան երեք գերի` դեռ 44օրյա պատերազմի ժամանակ գերեվարված, բայց մեր գերեվարվածները 230-ն էին, և այս մասով ո'չ Կարմիր խաչը, ո'չ դեսպանատները, ո'չ իշխանությունները ոչ մի հայտարարություն չեն արել։ Լևոն Մնացականյանի սպանության մասին ինձ հայտնել են Արցախից Հայաստան եկած սպաները, և նշել են, որ Մնացականյանին խոշտանգում են հենց հայերը, ովքեր գերեվարվել են 2020թ-ին, այդ կերպ Ադրբեջանը ցույց է տալիս առանձնակի դաժանություն։ Ես գիտեմ, որ ծանր է նաև Դավիթ Բաբայանի վիճակը, որին ևս խոշտանգումների են ենթարկում։
Եվ երբ ասում են՝ նման բաներ մի ասեք` հարազատները ծանր են տանում այս հայտարարությունները, ես հարկ եմ համարում նշել, որ հարազատների համար ամենածանր լուրը եղել է այդ մարդկանց գերեվարության լուրը լսելը, և թե ինչ կանեն այդ մարդկանց հետ Բաքվի բանտերում, դժվար չէ ենթադրել։ Ես հայտնել եմ իմ մտավախությունը, թող համապատասխան կառույցները զբաղվեն այդ մարդկանց հարցերով, տրամադրեն ինֆորմացիա և պաշտպանեն նրանց իրավունքները»,- նշեց Հովհաննիսյանը։