Ադրբեջանը ձգտում է խաղաղության և Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման․ Հաջիև
Ադրբեջանը ձգտում է խաղաղության և Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Ադրբեջանը մոդել է ստեղծել Եվրասիայի ավելի լայն քարտեզի վրա ամենաձգձգվող հակամարտություններից մեկի լուծման համար։
ԵԱՀԿ-ն չկարողացավ լուծել Ղարաբաղյան հակամարտությունը, թեև այն ԵԱՀԿ-ի առջև ծառացած խնդիրներից մեկն էր հենց այս ինստիտուտի ստեղծման օրվանից:
Մինսկի խումբը ձախողվեց, քանի որ այս կառույցի առաքելությունն էր պահպանել և շարունակել Հայաստանի օկուպացիան Ադրբեջանի դեմ (ի դեպ, ԱՄՆ-ը Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից էր)։
Ռազմական օկուպացիայի և անարդարության այս գլուխն այժմ փակված է։ Այսպիսով՝ Ադրբեջանի օրակարգն այժմ ուղղված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը և երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը։
Բայց ցանկացած խաղաղ ներգրավվածություն պահանջում է, որ երկու կողմերն էլ խաղան իրենց դերը, և Հայաստանը նույնպես պետք է խաղա իր դերը և բարի կամք դրսևորի:
Այժմ մեր տարածաշրջանում ի հայտ են եկել նոր իրողություններ և ստատուս քվո։ Այս նոր իրողությունները հիմնված են արդարության, օրինականության և օրինականության վրա»,- եզրափակել է Հաջիևը։