Աշխարհը հասել է վերականգնվող էներգիայի 30 տոկոսի, և դա պայմանավորված էր վերջին 10 տարիների ընթացքում այդ ոլորտի արագ զարգացման հետ
Nplus1.ru-ն գրում է, որ 2022 թվականին էներգիայի նոր հզորությունների 83 տոկոսը եղել է վերականգնվող աղբյուրներից։ Դրանց ընդհանուր հզորությունն ավելացել է 9,6 տոկոսով կամ 295 գիգավատով։ Այդ աճի մեծ մասը եղել է արևային (192 գիգավատ) և քամու (75 գիգավատտ) հաշվին: Ներկայում աշխարհում էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի մոտ 30 տոկոսն արդեն ծածկվում է վերականգնվող աղբյուրներով, և դրանց հզորությունը պետք է եռապատկվի մինչև 2030 թվականը, որպեսզի մարդկությունը հասնի 1,5 աստիճանից ոչ ավելի տաքացման նպատակին: Այս տեղեկությունը պարունակվում է WMO-ի և Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության առաջին համատեղ զեկույցում։
Փորձագետները նշել են, որ այլընտրանքային էներգիայի զարգացման հիմնական դժվարություններից մեկը կլիմայի բնական փոփոխականությունն է (օրինակ կապված այնպիսի երևույթների հետ, ինչպիսին Էլ էլ-Նինյոն է): Դրա շնորհիվ քամու էներգիայի արտադրության սեզոնային և միջտարեկան տատանումները կարող են հասնել 15 տոկոսի։ Վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներին ապավինելու համար մենք պետք է սովորենք, թե ինչպես ավելի ճշգրիտ կանխատեսենք կլիմայի փոփոխությունը, քանի որ էլեկտրաէներգիայի սպառումը կաճի և գլոբալ տաքացման ֆոնին ավելի ու ավելի շատ կպահանջվի էլեկտրաէներգիա սառեցման համար: Զեկույցի հեղինակները աֆրիկյան երկրներն անվանել են ամենահեռանկարային տարածաշրջաններից մեկը, ներկայումս նրանք արտադրում են աշխարհի վերականգնվող էներգիայի մոտ երկու տոկոսը, սակայն կա դրա իրականացման մեծ ներուժ շնորհիվ օպտիմալ բնական պայմանների։