Գործող իշխանությունը փորձում է հնարավորինս նսեմացնել մեր պատմական անցյալը. «Հայաքվե»
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
ԿԳՄՍ նախարարությունը հանրակրթության պետական չափորոշչում ցանկանում է «Հայոց պատմություն» դասընթացի անվանումը փոխարինել «Հայաստանի պատմություն» արտահայտությամբ, որի նպատակն է, իբր, ամրապնդել պետականության գաղափարը սովորողների շրջանում։
Անփորձ աչքի համար տարբերությունը մեծ չէ, բայց իրականում այն հսկայական է: Հայոց պատմությունն ընդգրկում է մեր ազգի պատմությունը` Հայկ Նահապետից մինչև Ուրարտու, ապա` հայկական բոլոր թագավորությունները, ներառյալ` Կիլիկիայի թագավորությունը, Հայկական Սփյուռքի բազմադարյա բեղուն պատմությունը, և շատ ավելին:
Իսկ ահա Հայաստանն իր ներկայիս տեսքով ձևավորվել է ընդամենը վերջին երկու հարյուրամյակների ընթացքում՝ հիմնականում Հայոց ցեղասպանության և մեր ազգի հայրենազրկման հետևանքով, և մեր ազգի պատմության փոքր հատվածն է։
Գործող իշխանությունը փորձում է հնարավորինս նսեմացնել մեր պատմական անցյալը և բոլորին համոզել, թե իբր այս 29 800 քառակուսի կմ-ն այն առավելագույնն է, ինչին մեր ազգը կարող է հավակնել ներկայում և ապագայում։
Այժմ այս անհեթեթ օրենքի նախագիծը դրված է կառավարության e-draft կայքում: Իր ոճին համաձայն` գործող իշխանությունը փորձում է տեսանելիություն ստեղծել, թե այն անցնում է ժողովրդավարական ընթացակարգի միջոցով, և իբր հանրային աջակցություն ունի։