Ի՞նչ անել արևմտյան ճնշումների հետ. «Փաստ»
Չնայած այն հանգամանքին, որ նույնիսկ ՀՀ իշխանություններն են անընդհատ խոսում, թե ԵԱՏՄ շուկան ՀՀ արտահանումների ծավալի համար առանձնակի նշանակություն ունի (վկան՝ 2023 թ. ցուցանիշները), այնուհանդերձ, մեր ունեցած տեղեկություններով, «ներսում» լրիվ այլ տրամադրություններ կան։ Մասնավորաբար, մեր աղբյուրները պնդում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը թիմին ոչ մեկ անգամ ակնարկել է, թե Արևմուտքից բացահայտ ճնշում կա՝ ԵԱՏՄ կազմից դուրս գալու հետ կապված, և ինքը չի կարող պարզապես ձեռքը թափ տալ այդ պահանջների վրա։
Մեր տեղեկություններով, այս հարցում ևս, ինչպես իր մնացած քայլերում, Փաշինյանը փորձելու է թեման գցել ժողովրդի «գրպանը» և դեպքերն այնպես դասավորել, որ հերթական անգամ ասի՝ «դե, ես ի՞նչ կարող էի անել, հպարտ քաղաքացին է պահանջում»։ Ավելին, կան տեղեկություններ, որ առաջիկայում ոչ միայն հակառուսական նոր ալիքներ են գեներացնելու, այլև առանձին վերցրած «օջախները» փորձելու են ուղղորդել այդ տրամաբանության մեջ:
Ըստ մեր զրուցակիցներից մեկի, փորձ է արվել նախօրեին մարտունեցիների կողմից Մարտունի-Գավառ մայրուղու փակումը ևս տեղավորել այս «օպերայի» սցենարում. պատահական չէր, որ Հայաստանի կառավարության դեմ կազմակերպված ակցիայի մեջ կային մասնակիցներ, որոնց կողմից հնչող թեզերի մեծ մասը հակառուսական ու հակաԵԱՏՄ-ական էր: