ՌԴ անխոհեմ քայլը կարող է կրկին սրել հայ-ռուսական հարաբերությունները
Մոսկվայում ձերբակալվել, ապա մի քանի ժամ անց ազատ է արձակվել ադրբեջանցի ֆիտնես մարզիչ և հայտնի բլոգեր Քամիլ Զեյնալին, որը մեղադրվում է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Հադրութում տարեց ու անզեն բնակչին գլխատելու մեջ։ Գիշերը Զեյնալիին ոստիկանները ձերբակալել են և հայտնել, որ նա մեղադրվում է մի քանի հոդվածներով։
Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ այսօր պետք է կայանար դատական նիստը, որտեղ քննելու են Զեյնալիի հարցը։ Ադրբեջանական իշխանությունները, սակայն, կարողացել են բավական արդյունավետ աշխատել ռուսական կողմի հետ և ազատ արձակել տալ Քամիլ Զեյնալիին, որը հենց երեկ էլ վերադարձել է Բաքու մեկ այլ ինքնաթիռով։
Ըստ էության, այս քայլով Ռուսաստանի իշխանությունները հերթական ապտակն են հասցնում Հայաստանի գործող վարչախմբին, նախ հրապարակավ ձերբակալելով, շոու սարքելով, ապա և ազատ արձակելով, այս կերպով ցույց տալով, որ չեն հարգում Հայաստանի Հանրապետությանը։
Մի կողմից սա կարելի է համարել Ռուսաստանի դեմ Հայաստանի իշխանությունների հակառուսական քայլերի պատասխանը, մյուս կողմից, սակայն Մոսկվան ինքն էլ պետք է հասկանա, որ նման քայլերը լրջորեն սրում են հակառուսական տրամադրությունները Հայաստանում։ Այսուհետ յուրաքանչյուրը ով փորձի հանդես գալ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելու պահանջով, իշխանական քարոզչամեքենան անպայման հիշեցնելու է Զեյնալիի հետ կապված դեպքը, երբ Ռուսաստանի ոստիկանությունը պարզապես ազատ արձակեց ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող անձին։ Ի վերջո, այս դեպքը ևս մեկ նստվածք է թողնելու հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա։ Թե ովքե՞ր են աշխատում հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնովին փչացնելու ուղղությամբ, դեռևս լուրջ պարզելու հարց է։