Մտահոգիչ եմ համարում հայտրարությունը կապված Ուկրաինական պատերազմի հետ․ նմանատիպ հայտարարությունները կարող են անդառնալի հետևանքներ ունենալ․ Արտավազդ Ալավերդյան
Վանաձոր համայնքի «Ապրելու երկիր» խմբակցության ղեկավար Արտավազդ Ալավերդյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է․
Ակնհայտ է, որ թե Զելենսկու հնարավոր այցը Հայաստան, թե երկրի փաստացի ղեկավարի կողմից հնչեցրած մտքերը մեկ օջախից տրված հրահանգներ են, որոնք գոնե թե այս պահին փայլուն իրագործվում են։
ՀԱՊԿ անդամակցությունը փաստացի սառեցնելու վերաբերյալ հայտարարությունը էժանագին մանիպուլիացիա է և ուրիշ ոչինչ, սակայն շատ մեծ վտանգներ է պարունակում իր մեջ, ուղղված Հայաստանի անվտանգությանը։
Խիստ մտահոգիչ եմ համարում նաև հայտրարությունը կապված Ուկրաինական պատերազմի հետ, քանի որ նմանատիպ հայտարարությունները, ավելի կոնկրետ անզգույշ հայտարարությունները կարող են անդառնալի հետևանքներ ունենալ։
Այս ամենը չի բխում հայկական շահերից և ինչը շատ վտանգավոր է՝ հայկական շահը հակադրում է գեոպոլիտիկ այն կենտրոններին, որոնց հետաքրքրությունները մեր տարածաշրջանում պայմանավորված են կենսական շահերով։